aklanoma-min

آگلونما یک گونه از گیاهان آپارتمانی به شمار می‌آید که که زیستگاه آن جنوب شرقی آسیا (اندونزی و مالزی) است. این گیاه دارای برگ‌های ابلق با ساقه‌های کوتاه و برگ‌های بیرون آمده از غلاف، نیزه‌ای شکل و خم شده به طرف پایین می‌باشد. اندازه برگ‌ها بر حسب گونه‌های مختلف آگلونما به طول ۲۵ سانتی‌متر و پهنای ۱۲ سانتی‌متر نیز می‌باشد. ارتفاع گیاه برحسب گونه‌های مختلف آن تقریباً بین ۲۰ تا ۴۰ سانتی‌متر تغییر می‌کند و به طور کلی گیاه دارای نقاط و یا لکه‌های سبز تیره می‌باشد. لازم به ذکر می‌باشد که فصل گل‌دهی این گیاه تابستان می‌باشد و عموماً به رنگ‌های سفید و قرمز می‌باشند. از جمله ویژگی‌های بارز این گیاه، می‌توان به نیاز کم نوری آن اشاره نمود؛ بنابراین آکلونما برای نگه‌داری در داخل خانه مناسب است، به ویژه اگر نور در خانه شما محدود باشد.

شرایط لازم و مناسب برای نگه‌داری از گیاه آگلونما:

بومی: جنوب شرقی آسیا (اندونزی و مالزی)

دما: این گیاهان هوای سرد را دوست ندارند، بنابراین مطمئن باشید که آن را از پنجره‌ها و یا دریچه‌ها دور نگه می‌دارید تا به گیاهتان شک دمایی وارد نشود. به طور کلی درجه حرارت مناسب برای نگه‌داری از گیاه آگلونما، در تابستان 24 درجه سانتی‌گراد و در زمستان 13 تا 15 درجه سانتی‌گراد می‌باشد.

نور: گیاه آگلونما به نور غیر مستقیم و متوسط خورشید نیاز دارد؛ ولی در محیط‌های کم نور نیز به رشد خود ادامه می‌دهد. پس هیچ یک از گونه های آگلونما را مستقیماً در معرض تابش خورشید قرار ندهید. به طور کلی پنجره‌های قسمت شمالی ساختمان بهترین شرایط نوری را برای این گیاه تأمین می‌کنند.

آبیاری: نیاز آبی گل آگلونما نسبتاً بالا است و لازم است خاک گلدان در فاصله بین دو آبیاری همواره مرطوب  باشد. در تابستان هفته‌ای دو بار و در زمستان هفته‌ای یک بار گیاه را آبیاری کنید. توجه داشته باشید، آبیاری بیش از حد به خصوص در زمستان باعث زرد شدن برگ‌های گیاه می‌شود. بنابراین با خشک شدن سطح خاک بین دو آبیاری، از پوسیده شدن ریشه‌های گیاه جلوگیری نمایید.

مه‌پاشی: گیاه آگلونما را در تابستان هفته‌ای دو بار با اسپری آب، غبارپاشی کنید.

خاک: خاک مناسب برای این گیاه ترکیبی از از خاک برگ، ماسه، پیت و خاک باغچه می‌باشد. توجه داشته باشید که خاک باید دارای زهکش مناسب برای خروج آب اضافی از آن باشد.

کوددهی: برای رشد بهتر و عدم کمبود مواد غذایی برای گیاه، توصیه می‌شود در فصل رشد آن (بهار و تابستان) هر دو هفته یک بار، تغذیه مصنوعی با کودهای مایع مخصوص گل‌های آپارتمانی انجام شود .

تعویض گلدان‌ها: گل آگلونما گیاهی با رشد سریع است و به علت متراکم شدن ریشه‌ها و کم شدن جا برای رشد ریشه و سفت شدن خاک‌ها لازم است، در بهار هر سال گلدان آن را یک درجه بزرگ‌تر نمایید.

تمیز نمودن برگ‌ها: به منظور پاک کردن برگ‌های گیاه از پارچه نرم و یا اسفنج مرطوب استفاده کنید. توجه داشته باشید کاربرد مواد براق کننده شیمیایی به دلیل بستن روزنه‌های گیاه باعث از بین رفتن آن خواهد شد؛ بنابراین از آن‌ها استفاده ننمایید.

هرس کردن گیاه آگلونما: برای از بین بردن برگ‌های زرد پایین گیاه و یا گل‌های خراب شده، هرس کردن بسیار مورد نیاز است؛ این کار باعث تحریک رشد گیاه می‌شود.

تکثیر: به طور کلی تکثیر آگلونما معمولاً به دو روش بذری و قلمه انجام می‌گیرد. در روش اول آگلونما را می‌توان از طریق کاشت بذر در اواخر بهار تکثیر نمود. هنگامی که گیاه شما به مرحله گل‌دهی می‌رسد، پس از آن میوه‌هایی قرمز رنگ تولید می کند که می‌توانید از آنها برای کاشت گل آگلونمای جدید استفاده کنید. البته لازم به ذکر است، چنانچه هدف شما تولید بذر نمی‌باشد، گل‌های گیاه را حتماً جدا کنید، چون باعث ضعیف شدن شدید گیاه می‌شوند. در روش دوم تکثیر برای قلمه زدن آگلونما در بهار، از ساقه‌های سالم و قوی گیاه، قلمه تهیه کنید. به این منظور، ساقه را به قسمت‌های ۴ تا ۵ سانتی‌متری بریده و روی سطح خاک فشار دهید. طوری که یک سوم از ساقه به زیر خاک برود. خاک را مرطوب و گیاه را در دمای ۲۴ درجه سانتی‌گراد نگه‌داری کنید. هم‌چنین می‌توانید همانند روش تقسیم بوته روی قلمه‌ها را با نایلون شفاف بپوشانید تا ریشه‌زایی سریع‌تر انجام شود. پس از ریشه‌ زایی و هنگامی که گیاه کمی رشد کرد، آن را به گلدان اصلی انتقال دهید.


عوارض و درمان:

1. خشک شدن نوک برگ‌ها حاکی از کم آبی گیاه می‌باشد: بنابراین می‌توان داخل زیرگلدانی را به مدت 30 دقیقه پر از آب نمود و یا سطح برگ‌ها را به کمک اسپری آب مه‌پاشی کرد.

2.اگر برگ‌های زیرین گیاه زرد شده و می‌ریزند: آبیاری گیاه بیش از حد می‌باشد؛ بنابراین می‌بایست آن رامتوقف نمایید.

3.خشک شدن و پیچیدگی برگ‌ها: در تابستان این عارضه به دلیل گرمی و خشکی هوا است؛ بنابراین عملیات مه‌پاشی به کمک اسپری آب را انجام دهید.

4.بی‌حالی و افتادگی برگ‌های گیاه: در اکثر موارد کم آبی و پایین بودن درجه حرارت محل نگه‌داری گیاه باعث افتادگی برگ‌های آگلونما می‌شود. بنابراین گیاه را به مکانی با دمای بالاتر منتقل کنید و در آبیاری آن دقت نمایید.

5.ایجاد لکه‌های قهوه‌ای و یا زخم‌های سفید پنبه‌ای در زیر برگ: این نشانه‌ها بیانگر آفت(حشرات) مورد حمله به گیاه می‌باشد که در حال آسیب رساندن به آن است؛ بنابراین باید هر دو هفته یک بار با سم‌پاشی صورت گیرد تا علائم آن رفع گردد.

6.آفات: شپشک آرد آلود، شپشک سپردار، کنه تارعنکبوتی و شته از جمله آفات مهم گیاه آگلونما می‌باشد و از جمله بیماری‌های شایع در این نوع گیاه می‌توان به لکه برگی (عامل قارچ)، موزاییک (عامل ویروسی) و پوسیدگی ساقه (عامل باکتریایی) اشاره نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *