افوربیا لاکتی

لاکتی

کاکتوس افوربیا لاکتی شکل دفرمه می‌باشد که اکثراً بر روی پایه‌های افوربیا پیوند زده می‌شود زیرا نگهداری آن بر روی خاک سخت می‌باشد و بسیار مستعد خرابی و بیماری‌های قارچی می‌باشد. افوربیا لاکتی به رنگ‌های مختلف سبز زرد قرمز و سایر رنگ‌ها یا به صورت ابلق دیده می‌شود. نام‌های دیگر آن افوربیا بادبزنی و افوربیا رنگین کمان می‌باشد. به دلیل حساس بودن این گیاه در آبیاری و میزان نور این کاکتوس باید بسیار دقت شود.

افوربیا لاکتی دفرمه به آب و هوای مرطوب بسیار علاقه دارد و رشد آهسته‌ای دارد .گردش هوای تازه نیاز مبرم این افوربیا است. فصل رشد اوایل بهار تا اواسط پاییز و فصل گلدهی در بهار و تابستان می‌باشد.

دما: ایده آل این افوربیا لاکتی دمای بالای ۵ درجه می‌باشد. نسبت به گرما بسیار مقاوم و نسبت به سرما بسیار ضعیف است.

نور: افوربیا لاکتی به نور زیاد علاقه دارد. در نیم سایه نیز می‌توان آن را  نگه‌داری کرد. این کاکتوس در تابستان‌های داغ باید از تابش آفتاب دور نگه داشته شود. بسیار حساس است و تحمل سرما و یخبندان را ندارد.

آبیاری: در بهار و تابستان به صورت منظم و پس از خشک شدن خاک آبیاری انجام شود. در زمستان آبیاری بسیار محدود شود.

خاک: خاک مخصوص کاکتوس که زهکشی  خوبی داشته باشد مناسب این گیاه خاص است و بهتر است کمی خاک رس یا خاک برگ در ترکیب خاک آن استفاده شود.

کوددهی: کوددهی در فصول رشد با استفاده از کود ازت پایین و پتاس بالا به صورت ماهانه انجام شود.

تکثیر: این کاکتوس از طریق قلمه به راحتی قابل تکثیر است. پس از قلمه زدن لاتکس ترشح شده از گیاه به خوبی با آب شسته شود. بهتر است که قلمه در بهار و تابستان گرفته شود. قلمه‌ها برای ۳ تا ۴ هفته در جای خنک نگه‌داری شود تا محل برش کاملاً پینه ببندد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *