Monstera-min

گیاهی با برگ‎‌های سبز و پهن است، این گیاه به دلیل شکل ظاهری که دارد در دکوراسیون کاربرد زیادی دارد. برگ انجیری دارای گونه‌های متفاوتی است که توسط شکاف‌های روی برگ‌ها دسته‌بندی می‌شود. این شکاف‌ها راهی است برای در امان ماندن گیاه از باران‌های سیل آسا و بادهای شدید زادگاهش. چرا که در صورت نبود این بریدگی‌ها، باد و باران امکان رد شدن از برگ را ندارد و در نتیجه سبب شکستگی آن خواهند شد. ارتفاع برگ انجیری در زادگاهش ممکن است حتی به 30 متر هم برسد.

شرایط لازم و مناسب برای نگه‌داری از گیاه برگ انجیری:

بومی: جنگل های بارانی جنوب مکزیک و کلمبیا

دما: محدوده دمایی قابل تحمل برای این گیاه بین 10 تا 30 درجه سانتی‌گراد است، اما بهترین دما بالای 13 درجه سانتی‌گراد می‌باشد.

آبیاری: قبل از آبیاری با در نظر گرفتن میزان رطوبت سطح خاک آبیاری کنید. بین دو آبیاری سطح خاک به اندازه 2 الی 3 سانتی‌متر خشک شود.

مه‌پاشی: رطوبت محیط بین 50 تا 70 درصد مناسب است. در فصل تابستان هفته‌ای دو تا سه بار و در زمستان هفته‌ای یکبار نیاز به غبارپاشی دارد، از اب ولرم و سبک فاقد املاح جهت غبارپاشی استفاده شود. بهترین راه ایجاد رطوبت ساخت جزیره در زیر گلدان است. هم‌چنین در دماهای بالای 30 درجه غبارپاشی شود.

نور: به نور ملایم و از پشت شیشه نیازمند است. اشعه مستقیم خورشید به آن آسیب می‌رسلند. هم‌چنین نور کم باعث کم شدن بریدگی و شکاف برگ‌ها شده و از زیبایی آن می‌کاهد.

خاک: خاک سبک لیمونی یا کمپوست بهترین و مناسب ترین محیط برای رشد ریشه این گیاه است.

کوددهی: ماهی یکبار کوددهی به اندازه 3 گرم در لیتر.

عوارض و درمان:

1.لکه های سیاه و زخم مانند روی برگها است: دمای محیط برای این گیاه سرد است،گیاه را به محل گرمتری منتقل کنید، و در محدوده دمایی مناسب قرار دهید.

2.لکه‌های قهوه‌ای در وسط یا حاشیه برگ‌ها نمایان شده اند:لکه‌های قهوه‌ای در وسط یا حاشیه برگ‌ها نمایان شده اند: زیر نور مسقیم روی برگ‌ها غبارپاشی صورت گرفته است، این امر سبب شده تا قطره‌های آب موجود روی برگ‌ها مانند شیشه عمل گرده و موجب آسیب به برگ‌ها می‌شود. همیشه در سایه غبار پاشی شود و در صورت آسیب دیدگی، برگ آسیب را با کارد تیز تا انتها قطع کنید.

3.برگ‌های زیرین زرد رنگ و سپس قهوه‌ای می‌شوند که شدت آن در زمستان بیش‌تر است: آبیاری بیش از اندازه عامل این عارضه است، اجازه دهید سطح خاک گلدان در فاصله بین دو آبیاری کاملاً خشک شود سپس آبیاری را با مقدار کمتری انجام دهید، هر دو هفته یکبار آبیاری کافی است.

4.زخم‌های سفید پنبه‌ای شکل روی برگ‌ها :عامل این امر حشره‌ی افت است، برای از بین بردن آن با سم حشره کش نفوذی هر دو هفته یکبار گیاه سم پاشی شود تا علائم بر طرف گردند.

5. برگ‌ها رنگ پریده و سطح زیرین آن‌ها دارای تار عنکبوت است : عامل آن کنه ریز قرمز است. گیاه را با سم کنه کش طبق دستور هر ۲ هفته یکبار سم پاشی شود تا علائم بر طرف گردد. غبارپاشی به خصوص زیر سطح برگ‌ها در کاهش آفت مؤثر است.

6.توقف رشد گیاه: گیاه به جای پر نورتری منتقل شود.

7.نوک برگ‌ها قهوه‌ای رنگ می‌شود: گیاه تشنه است، فوراً آبیاری شود، مرتباً خاک گلدان بازدید شود. بخصوص در تابستان که نیاز به آب بیش‌تر دارد.

نکته: این گیاه دارای دارای میوه بوده، اما قابل خوردن نیست و سبب تحریک فوری و دردناک، تورم، تاول و گرفتگی صدا می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *