بن‌سای افرا

3

درخت افرا یکی از زیباترین درختان خزان‌دار است که به دلیل ریشه‌دهی سریع و برگ‌های رنگین و پاییزی آن طرفداران زیادی دارد. ریشه‌های فرم‌دار و تنه مخروطی مورد توجه علاقه‌مندان به پرورش این گیاه قرار گرفته است. بونسای افرا در حقیقت سلطان گیاهانی است که ریشه‌های آن انبوهی از سنگ کوه مانند را در هوا در آغوش گرفته‌اند و بدون تردید یکی از زیباترین درختان بونسای است. افراهای سبز ژاپنی گیاهان نیمه بیرونی هستند که به محیط خنک و نیمه سایه نیاز دارند و هر زمان که خاک آن خشک شود، نیاز به آبیاری دارند. این گیاهان مناسب فضای بیرون از خانه می‌باشند. افرای سبز ژاپنی در پاییز و زمستان حتماً باید در بیرون از خانه قرار داده شود تا خزان کند و در بهار با انرژی بیشتری برگ بدهد و رشد کند. نکته مهم این که هرگز نباید آن را در پشت پنجره قرار داد؛ زیرا آفتاب به صورت ذره بینی به آن می‌تابد و گیاه را می‌سوزد. سالم بودن بن سای را هنگام خرید می توان از روی ساقه آن تشخیص داد. ساقه محکم و سفت نشانه آن است که بنسایی که انتخاب کرده‌اید خوب و مرغوب است. اما اگر ریشه‌های گیاه در خاک تکان می‌خورد و محکم نبود نشانه خوبی نیست.

شرایط لازم و مناسب برای نگه‌داری از بنسای افرا:

بومی: ژاپن

دما: دمای مناسب نگه‌داری این گیاه 18 تا 21 درجه سانتی‌گراد می‌باشد.

آبیاری:  گیاه بونسای افرا به هیچ عنوان تحمل خشکی ندارد و لازم است به‌طور منظم و روزانه آبیاری صورت گیرد. توجه داشته باشید در فصل تابستان یک‌بار صبح گیاه را آبیاری کنید و در بعدازظهر مجدداً خاک را بررسی کرده و اگر خشک است دو مرتبه آبیاری کنید. ولی در فصل زمستان نیاز آبی گیاه کمتر می‌شود و یک روز در میان آبیاری را انجام دهید. بهتر است برای آبیاری این گیاه از آب مقطر استفاده شود.

نور: بونسای افرا به نور زیاد نیاز دارد. البته در بعدازظهر بهتر است گیاه را به سایه انتقال دهید.

مه پاشی: با توجه به نیاز رطوبتی بالای گیاه بونسای افرا لازم است آن را یک یا دو بار در روز هنگام صبح زود یا عصر غبار پاشی کنید. به این منظور توصیه می‌شود از آبی استفاده کنید که کلر آن خارج‌شده باشد.

خاک : خاک مناسب برای بونسای افرا آکاداما و یا مخلوط‌های استاندارد خاک بونسای است که می‌توانید آن را از فروشگاه‌های گل و گیاه تهیه کنید. هم‌چنین خاک سبک مخلوط خاک هوموسی، پیت و مقداری کمپوست آلی نیز مناسب است.

کوددهی: برای کوددهی بونسای از کودهای استاندارد مخصوص پرورش بونسای استفاده کنید. کوددهی گیاه را هر سه هفته یک بار، از هنگام شکفتن جوانه‌ها تا اواخر تابستان استفاده کنید.

 هرس کردن:  برای هرس بنسای افرا بهترین زمان هفته‌های آخر زمستان و دو هفته قبل از تعویض گلدان است. لازم است بدانید هرس تابستانه این گیاه در وسط تابستان باعث تولید شاخه‌های قوی نابجا می‌شود که از زیبایی گیاه شما خواهد کاست.

آفات و بیماری‌ها: مهم‌ترین آفات این گیاه شته و مگس سفید است. به‌منظور از بین بردن آن‌ها از خفیف‌ترین آفت‌کش‌ها استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *