بن‌سای جید

بنسای جید

بن‌سای بسیار مقاوم به نام بونسای جِید که عموماً آن را به نام بنسای پورتولاکاریا افرا هم‌چنین نام‌های دیگر بنسای جید، کراسولا و خرفه می‌باشد. ساکولنت پورتولاکاریا که به شکل بونسای یا درختچه درآمده است بومی افریقای جنوبی می‌باشد.

شرایط لازم و مناسب برای نگه‌داری از بنسای جید:

بومی: مناطق گرمسیری، آفریقای جنوبی

دما: دمای مناسب برای این گیاه 12 تا 27 درجه سانتی‌گراد می‌باشد. در واقع با توجه به گرمسیری بودن نزاد گیاه خرفه، دمای بین ۱۷ تا ۳۰ درجه برای این گیاه مناسب میباشد. (محدوده ی دمایی ۱۲درجه در شب و در روز ۲۵ درجه قابل قبول است.)

آبیاری:  آبیاری مناسب این گیاه در صورت خشک شدن سطح رویین خاک ( 2 تا 3 سانتی‌متر از لایه‌ی رویین خاک) می‌باشد. در صورتی آبیاری آن را بر اساس زمان انجام می‌دهید، آبیاری آن هفته‌ای دو مرتبه کافی می‌باشد.

نور: گیاه خرفه نسبت به تغییر نور واکنش‌های شدیدی از خود نشان می دهد. یکی از دلایل ریزش ناگهانی برگ‌های این گیاه می‌تواند تغییر در میزان نور آن باشد. مکان مناسب برای نگه‌داری از این گیاه در کنار پنجره پشت شیشه برای دریافت نور غیر مستقیم می‌باشد، هم‌چنین توجه داشته باشید که جای آن را تغییر ندهید. این گیاه به نور زیاد مثلاً ۴ ساعت آفتاب مستقیم در روز نیاز دارد؛ بنابراین پنجره‌ی جنوبی محل مناسبی می‌باشد.

مه پاشی:

خاک : خاک مناسب برای این گیاه ترکیبی از خاک باغچه، کود، ماسه و مقداری خاک برگ است که حاوی مواد مغذی مناسب رشد گیاه می‌باشد.

کوددهی:  در ابتدای بهار اقدام به کوددهی با کودهای مایع و شیمیایی به صورت هر ۱٫۵ تا ۳۰ روز یکبار کرد.

هرس کردن:  در طی فصل رشد این بن سای نیاز به هرس دارد بسته به سرعت رشد بنسای شما هفته‌ای 1 تا 2 بار این کار را می‌توانید انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *