بن‌سای جینسینگ

بونسای-جیسینگ

یکی از فراوان‌ترین انواع بونسای در بازار بونسای جنسینگ می‌باشد که به دلیل سرعت بالای رشد و راحتی در تولید آن مانند سایر بونسای‌ها به زمان و طراحی زیادی نیاز ندارد، به همین علت جز بونسای های با ارزش محسوب نمی‌شود. معمولاً بر روی جنسینگ‌ها گیاه فیکوس برای زیبایی برگ‌ها پیوند می‌شود. بونسای جنسینگ از پیوند زدن گیاه فیکوس بر روی جنسینگ حاصل می‌شود. گیاه جنسینگ از گیاهان دارویی مهم در آسیای شرقی است که به دلیل زیبایی تنه و نحوه رشد ریشه و ساقه آن طرفداران زیادی دارد و در کشور ما نیز یکی از پرفروش‌ترین انواع بنسای محسوب می‌شود. برگ‌های این درخت سبز روشن، بیضی شکل و نوک تیز است و شاخه‌ها حالت ارتجاعی و آویزان دارند.  این گیاه نسبت به کم آبی مقاوم و به دمای پایین حساس می باشد.

شرایط لازم و مناسب برای نگه‌داری از بنسای جینسینگ:

بومی: مناطق گرمسیری

دما: با توجه به گرمسیری بودن زادگاه گیاه جنسینگ، دمای مناسب برای رشد آن در حدود ۲۵ تا ۳۵ درجه می‌باشد. اگر دما بیشتر از 28 درجه باشد، گیاه را می‌بایست غبارپاشی نمود. دمای زیر 15 درجه سانتی‌گراد نیز به گیاه آسیب می‌رساند.

آبیاری: گیاه جنسینگ به آبیاری متوسط نیاز دارد. در واقع خاک آن می‌بایست همواره مقداری رطوبت داشته باشد. آبیاری زیاد باعث زرد شدن و ریزش برگ‌ها می‌شود و اگر رطوبت خاک بیش از حد باشد باعث پوسیدگی ریشه خواهد شد. آبیاری مناسب این گیاه در فصول گرم هفته‌ای دو بار و در فصول سرد هفته‌ای یک مرتبه ی‌باشدمی‌باشد. ولی این مقدار برای فصل رشد و گرم در نظر گفته می‌شود و می‌بایست برای فصل خواب گیاه به نهایتاً هفته‌ای یک‌بار بسنده کرد. بهترین زمان برای آبیاری این گیاه زمانی است که سطح رویی خاک گلدان تا حدود ۲ سانتی‌متر خشک شده باشد. توصیه می‌شود برای آبیاری این گیاه از آب بدون کلر استفاده کنید.

نور: بونسای جنسینگ به نورغیرمستقیم زیادی احتیاج دارد. نور غیر مستقیم مانند پشت پنجره برای این گیاه کافی می‌باشد. جنسینگ به کمبود نور حساسیت دارد و معمولاً برگ‌های آن در کمبود نور شروع به ریزش می‌کنند. هم‌چنین جابه‌جایی‌های مکرر و قرار دادن گیاه نزدیک بخاری یا باد کولر باعث از بین رفتن گیاه خواهد شد.

مه پاشی: روزانه برگ‌های گیاه را اسپری آب مرطوب کنید.

خاک : خاک مناسب برای بونسای جنسینگ باید سبک باشد با زهکشی مناسب و بتواند رطوبت را تا حدودی حفظ کند. ترکیب کوکوپیت، ماسه، و مقداری ورمی برای این گیاه مناسب می‌باشد. هم‌چنین نگهداری بنسای جنسینگ ترکیبی از (تورب + پرلیت) یا (کوکوپیت + پرلیت) است.

۳۰% کوکوپیت ۲۰%برگ – ۲۰%خاک باغچه – ۱۵%کود دامی – ۱۰%ماسه -۵%پوست برنج

۲۵ %کوکوپیت – ۳۰% برگ – ۲۰ % خاک باغچه – ۱۵% ورمی کومپوست – ۱۰% ماسه

۵۰% کوکوپیت – ۲۵% خاک باغچه – ۱۵% کود دامی یا ورمی کومپوست – ۱۰% ماسه

۷۰% پیت ماس – ۲۰% خاک باغچه – ۱۰% ماسه

کوددهی: استفاده از کود مایع و کود NPK در طول فصل رشد گیاه، دو هفته یکبار همراه با آب آبیاری، به رشد بهتر گیاه کمک می‌کند. این کودها شامل اسید فسفریک، ویتامین و نیتروژن می‌باشند تا گیاه رشد بهتری داشته باشد.

هرس: برای نگهداری بنسای جنسینگ برای مدت طولانی لازم است که گیاه را در طول فصل رشد (بهار و تابستان) هرس کنید. به این منظور لازم است پس از رویش ۵ یا ۶ برگ در شاخه‌های جدید آن‌ها را با هرس به ۲ یا ۳ عدد برسانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *