بن‌سای شفلرا

بونسای شفلرا

این گیاه از نوع بن سای است و دارای برگ‌های مینیاتوری سبز ضخیم با فرم چتر مانند و تاج سبز پرپشتی می‌باشد، از این رو به نام چتر هاوایی معروف است و دارای تنه چندتایی که با دقت با یکدیگر گروه‌بندی می‌شوند. از این رو بیشتر برای کاشت‌هایی با فرم جنگلی استفاده می‌شود. هم‌چنین در اواخر زمستان و اوایل بهار گل‌های قرمز زیبایی تولید می کند.

شرایط لازم و مناسب برای نگه‌داری از بنسای شفلرا:

بومی: استرالیا و تایوان

دما:  در تابستان حداکثر درجه حرارت  درجه ۲۷ سانتی‌گراد و در زمستان حداقل ان ۱۸ درجه است؛ چناچه درجه حرارت بالاتر از معمول باشد به جریان هوای ملایم نیاز پیدا می‌کند. به طور کلی دمای بالای ۲۷ درجه باعث کاهش و متوقف شدن رشد گیاه می شود. دمای زیر ۱۳ درجه نیز موجب متوقف شدن رشد و آسیب رساندن به گیاه می‌شود.

آبیاری:  سطح خاک در بین دو آبیاری می‌بایست خشک شود. در زمستان‌ها آبیاری را کمتر کنید. در ارقام ابلق، آبیاری زیاد و خفگی ریشه ، باعث پوسیدگی ریشه و ایجاد نقاط سیاه بر روی برگ می شود.  به طور کلی هفته‌ای ۲ الی ۳ بار آبیاری بسته به دمای محیط نگهداری کافی است.

نور:  زمانی که نور مناسب به گیاه تابیده شود، گیاه از آفات، بیماری‌ها و امراض در امان می‌باشد. همیشه توجه داشته باشید وقتی که صحبت از نورگیاهان آپارتمانی می‌شود، منظور نور غیر مستقیم می‌باشد. یعنی نوری که شکسته شده باشد. بهترین نور شکسته شده، نور پشت پنجره است که باعث ایجاد سوختگی در گیاه نمی‌شود. در کل گیاه شفلرا از لحاظ نور گیاهی با مقاومت بالا می‌باشد.

مه پاشی: در تمام طول سال هفته‌ای دو بار غبارپاشی کنید، درصورت ایجاد نقاط قهوه‌ای غبار پاشی رو متوقف کنید.

خاک : بهترین محیط رشد خاک لیمونی با پیت است. هم‌چنین ترکیب کوکوپیت به همراه پیت ماس نیز برای خاک این گیاه مناسب می‌باشد.

کوددهی: گیاه را با کودهای مایع یا جامد محلول در اب مخصوص گلهای زینتی طبق دستور و نصف میزان توصیه شده از طرف سازنده هر دو هفته یکبار تغذیه کنید. نحوه استفاده از کودهای مایع نیز به این شرح می باشد؛ دوز ۲ الی ۳ در هزار، ۲ هفته یک بار، با آب مخلوط و بوسیله آن آبیاری گردد. اگر موفق به پیدا کردن و خرید کود مایع نشدید، می‌توان از کریستالون سبز به همین نسبت استفاده کنید.

هرس کردن: تنها کافیست برگها را از انتهای چسبیده به ساقه با دست جدا کنید. گیاهان شفلرا به سرعت دوباره بجای اول برمی گردند .و حتی بسیار با شکوه تر از قبل خواهند شد.

تمیز نمودن برگهای شفلرا

غبارپاشی جهت تأمین رطوبت برای تمیز نگه داشتن برگ‌ها کافی است، از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید.

عوارض و درمان:

تعداد برگچه های برگ‌های جوان کم است: توجه داشته باشید که با رسیدن به مرحله بلوغ گیاه تعداد آن‌ها به ۷ برگچه می‌رسد.

واریته‌های ابلق رنگ خود را از دست داده‌اند: این مشکل ناشی از آن است که نور گیاه کافی نیست، آن را به مکان روشن‌تری با نور غیر مستقیم منتقل کنید.

 

زخم‌های پنبه‌ای شکل سفید بر روی برگ‌ها ظاهر شده‌اند: عامل آن حشره آفت است؛ بنابراین هر دو هفته یکبار با سم حشره کش نفوذی سم‌پاشی کنید تا علائم بر طرف شوند.

 

لکه‌های قهوه‌ای روی ساقه‌ها، دمبرگ‌ها و سطح زیرین برگ‌ها مشاهده می‌شود: سطح زیرین برگ‌ها را با سم حشره کش نفوذی سم‌پاشی و پس از ۴۸ ساعت لکه‌ها را با برس مخصوص پاک کنید.

 

برگ‌ها بد شکل و چسبناک و حشرات سبز رنگی روی آن‌ها مشاهده می‌شود: آفات را با سم نفوذی یا جذبی طبق دستور هر هفته سم‌پاشی کنید تا علائم از بین بروند.

برگ‌ها زرد و سطح زیرین آن‌ها تار عنکبوتی است: عامل آن کنه قرمز ریز است، گیاه را هر ۱۴ روز یکبار با سم کنه‌کش سم‌پاشی کنید تا علاوم بر طرف شوند.

ساقه‌ها دراز و منحرف و فاصله برگ‌ها زیاد است: این شکل از گرمی هوا سبب می‌گردد؛ بنابراین گیاه را به محل خنک‌تری و مملو از اکسیژن منتقل کنید.

گیاه پژمرده و برگ‌ها آویزان است: گیاه تشنه است،آبیاری را انجام دهید و غبارپاشی روزانه را فراموش نکنید.

برگ‌ها رنگ پریده و زرد هستند: با توجه به کمبود عناصر در خاک گیاه، با تغذیه مصنوعی هر ۲ هفته یکبار این مشکل را جبران کنید.

برگ‌ها زرد می‌شوند و می‌ریزند:

آبیاری بیش از اندازه است، اجازه دهید سطح خاک گلدان در فاصله بین دو آیاری خشک شود و سپس آبیاری نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *