بن‌سای پاچیرا

پاچیرا

نگهداری آسان، رشد سریع و ظاهر زیبای پاچیرا یا درخت پول باعث شده تا آن به یک گیاه آپارتمانی ایده آل تبدیل شود. پاچیرا به درخت پول و یا درخت شانس نیز مشهور می‌باشد و در فرهنگ و سنت چین این گیاه برای رشد، پیشرفت و کسب درآمد بسیار مهم بوده است. جهت خرید بذر به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید.این گیاه از آن دسته گیاهانی است که همانن بامبو می‌توان شاخه‌های آن را به هم بافت. این گیاه بسیار سریع الرشد، دارای برگ‌های سبز تیره با حالت کشیده و پنجه مانند، ساقه صاف، بلند و مرتجع می‌باشد.

شرایط لازم و مناسب برای نگه‌داری از بنسای پاچیرا:

بومی: آمریکای مرکزی و شرق آسیا

دما: بهترین دما برای رشد گل پاچیرا هم ۱۶ تا ۲۴ درجه سانتیگراد است.

آبیاری: خاک مرطوب رو به خشک برای این گیاه مناسب است. در واقع خاک و ریشه خیس اصلاً برای آن قابل تحمل نیست. با توجه به ضخیم بودن قسمت پایین ساقه آن، این گیاه قادر است که آب را برای مدت طولانی درون بافت خود ذخیره نماید و در هنگام خشکی به نقاط مختلف گیاه برساند.  این گیاه در زمستان هفته‌ای یکبار و در تابستان هفته‌ای دوبار نیاز به آبیاری دارد. توجه کنید که در زمان آبیاری آب روی ساقه نریزد که باعث ایجاد بیمار پوسیدگی ساقه می‌شود. از آبیاری بیش از اندازه نیز پرهیز کنید و دقت داشته باشید که بین دو آبیاری سطح خاک خشک شود آبیاری بیش از اندازه باعث زردی و سیاهی نوک برگ‌ها می‌شود.

نور: این گیاه مناسب در محیط‌های کم نور و سایه مانند بسیار خوب رشد می‌کند. هم‌چنین پنجره‌های شرقی بهترین مکان از نظر رفع نیاز نوری برای  این گیاه است. در میانه روز و زمانی که حرارت خورشید به اوج خود می‌رسد، گیاه نباید در معرض نور مستقیم قرار بگیرد. در واقع میزان نور مورد نیاز برای این گل تا حد متوسط است و حتی تا سه روز اگر در سایه باشد مشکلی برای آن پیش نمی آید به همین دلیل جز گیاهان آپارتمانی محسوب می‌شود.

مه پاشی: حداقل رطوبت هوای مناسب برای بنسای پاچیرا در حدود ۴۵ الی ۵۵ درصد است.

خاک : خاک مناسب برای رشد پاچیرا ترکیبی از پیت ماس یا خاک‌های هلندی با پرلیت به صورت ۶۰ به ۴۰ به نفع پرلیت می‌باشد. از خاک کمپوست استفاده نکنید زیرا سفت است و باعث نگه داشتن آب می‌شود.

کوددهی:  با کود کامل ماهی یکبار گیاه را تغذیه کنید.

تکثیر: این گیاه را می‌توان به دو روش بذری و قلمه تکثیر نمود. در روش تکثیر از طریق بذر می‌بایست ۲۴ تا ۴۸ ساعت بذر را در آب ولرم قرار دهید سپس در خاکی نرم و مرطوب به عمق ۱ سانت بکارید و روی لبه گلدان را به وسیله پلاستیکی شفاف کاور کنید گلدان را در اتاقی روشن با دمای ۲۴ درجه قرار دهید و منتظر سبز شدن باشید بعد از سبز شدن کاور را بردارید و گلدان به کنار پنجره شمالی انتقال دهید. در روش تکثیر از طریق قلمه می‌بایست ساقه‌های جدید را در آخر پاییز جدا کنید طوری که حداقل ۲ گره داشته باشند و در پرلیت یا پیت ماس فرو کنید بعد از ریشه‌دهی آن را به گلدان شماره ۶ حاوی خاکی سبک و پر انرژی انتقال دهید.

تمیز نمودن برگ‌ها: برگ‌های بزرگ و سبز تیره پاچیرا ممکن است به دلیل آلودگی و یا باقی ماندن املاح آب بر روی آن‌ها، رنگ زیبای خود را از دست بدهند و کدر شوند. در چنین حالتی می‌توانید با استفاده از روش‌های طبیعی تمیز کردن برگ گیاهان، آن‌ها را به حالت اولیه خود برگردانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *