بن‌سای آدنیوم

آدنیوم

آدنیوم گیاه مقاومی که در مناطق گرم و مرطوب به خوبی رشد می‌کند. آدنیوم به دلیل تنوع زیاد، رنگ گل‌ها و راحت بودن تبدیل به گیاه بنسای، به طور گسترده در تمام مناطق دنیا پرورش داده می‌شود. آدنیوم، ساکولنتی با رشد بوته‌ای با گل‌های قرمز، صورتی و سفید تا چه حد می‌تواند سایه زیبایی ایجاد کند. نام دیگر این گیاه رز صحرایی می‌باشد که قابلیت بالایی در شکل پذیری بوسیله هرس دارد، بسیار سمی می باشد که باید آن را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.

 

شرایط لازم و مناسب برای نگه‌داری از دیفن باخیا:

بومی: عربستان، تایلند، تایوان، ویتنام و آفریقا

دما: آدنیوم‌ها دمای بین ۶ تا ۵۰ درجه را به خوبی تحمل می‌کنند. گونه‌هایی که گل آن‌ها قرمز است به دمای بالا مقاومت بیشتری دارند. دمای زیر ۶ درجه سانتی‌گراد می‌تواند آسیب جدی به گیاه بزند.

آبیاری: آدنیوم به آبیاری منظم احتیاج دارد در فصل رشد هفته‌ای یک بار آبیاری و در مناطق گرمسیری و خشک هفته‌ای دو بار آبیاری کافی می‌باشد. زمانی که دما به حدود ۱۰ درجه سانتی‌گراد رسید آبیاری را به حداقل برسانید حتی شاید ماهی یک بار آبیاری در زمان خواب کافی باشد. هر چه اندازه گیاه بزرگ‌تر باشد به آبیاری کمتری نیاز دارد. خاک گیاهان کوچک برای رشد بهتر باید همیشه مرطوب باشد.

نور: آدنیوم به نور زیاد و کامل نیاز دارد، اگر به گیاه نور کافی برسد ساقه‌های کلف‌تر و زیباتری خواهد داشت هم‌چنین نور یکی از نیازهای اصلی آدنیوم‌ها برای گلدهی هستند. بهتر است از قرار دادن  گیاه در معرض تابش مستقیم نور خورشید در فصل تابستان خودداری شود. به طور کلی آدنیوم در روز به ۴ تا ۵ ساعت نور کافی نیاز دارد.

مه پاشی:  بونسای آدنیوم رطوبت بالا را می پسندد به همین خاطر بهترین مکان برای نگهداری آدنیوم گلخانه های خانگی می باشد. در صورت وجود رطوبت بالای 70 درصد، رشد گیاه بیشتر و شادابی آن بهبود می یابد.

خاک : خاک مناسب برای آدنیوم‌ها خاک سبک می‌باشد که ریشه به راحتی در آن رشد کند و رطوبت را به مقدار زیاد در خود نگه ندارد. در این خاک از ترکیب ماسه،کوکوپیت، پیت ماس استفاده می‌شود.ترکیب خاک‌های مناسب دیگری از قبیل پرلیت، ماسه، پیت ماس و یا ماسه،پیت ماس، ورمی کولیت نیز می‌توان استفاده نمود.

کوددهی: در فصل رشد آدنیوم ها که معمولاً بهار و تابستان می‌باشد می‌توان از کودهای حاوی پتاس استفاده کرد.

هرس کردن: هرس کردن آدنیوم یا به اصطلاح سر برداری مزایای زیادی دارد. هرس باعث می‌شود گیاه تنه قطورتری داشته باشد. همچنین برای گلدهی آدنیوم ها بهتر است هر سال یا هر دو سال گیاه هرس شود و ساقه‌های ضعیف و بلند حذف شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *