بن‌سای لیمو

2

شرایط لازم و مناسب برای نگه‌داری از بونسای لیمو:

دما: دمای مناسب 10 تا 28 درجه سانتی‌گراد است.

آبیاری: آبیاری منظم درخت لیمو به پرورش میوه‌های سالم کمک می‌کند. آبیاری کم و یا آبیاری بیش از حد می‌تواند موجب ریزش شکوفه‌ها و میوه‌های آن شود و گاهی اوقات منجر به مرگ گیاه می‌شود.در روزهای گرم و یا زمان هایی که وزش باد زیاد است باید فواصل بین آبیاری ها کمتر شود.

تنظیم PH آب: سطح PH خاک باید 5.5 تا 7 باشد چون گیاه خاک اندکی اسیدی را ترجیح میدهد.

نور: قرارگیری این گیاه در آفتاب مستقیم بسیار مناسب برای رشد این گیاه می‌باشد. اگر آن را داخل منزل پرورش می‌دهید بهتر است از لامپ‌های رشد استفاده کنید تا بتوانید نور کافی را برای آن فراهم کنید.

مه پاشی: مقدار رطوبت مورد نیاز این گیاه 50% می‌باشد. برای تأمین رطوبت می‌توانید از از غبار پاشی استفاده کنید.

هرس کردن: هرس کردن موجب پرپشت شدن گیاه می‌شود ، نوک شاخه‌ها را زمانی که  به طول 12 سانتی‌متر رسیدند،هرس کنید. هرس کردن درخت لیمو بهتر است زمانی که گیاه تازه میخواهد شروع به رشد کند، قبل از فصل بهار انجام شود. قبل از هرس کردن به خاطر داشته باشید که تنها شاخه‌های مرده و مریض را هرس کنید چراکه درخت لیمو مواد غذایی اضافی را داخل برگ‌هایش ذخیره می‌کند و هرس کردن بیش از اندازه‌ی شاخه‌ها می‌تواند منجر به کم شدن میوه‌ها شود.

خاک:

کوددهی: کوددهی به درخت لیمو سبب می‌گردد تا محصولات آبداری تولید گردد. برای کود رشد درخت لیمو ترش از کودهای مخصوص مرکبات استفاده کنید یا اگر در دسترس نیستند از NPK 12-6-6 استفاده کنید. کود مناسب این گیاه شامل مواد ریز مغذی، آهن، منگنز و روی باشد. برای اینکه به رشد درخت لیموی خود سرعت ببخشید از  کود رشد درخت لیمو ترش یا کودهای محلول در آب به صورت یک بار در ماه در فصل رشد استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *