سولکو (ربوتیا)

سولکو

سولکو ربوتیا جزو کاکتوس‌های خاص به شمار می‌آید که حتی بدون گل نیز زیبایی خاص خود را دارد.. بلندی آن در انواع مختلف به 4 تا 8 سانتی‌متر می‌رسد. اندامی کروی شکل، مرکب از غده‌های کوچک کنار هم و پوشیده از تیغ‌های کوچک دارد و علیرغم جثه کوچک گل‌های نسبتأ درشتی به رنگ‌های قرمز، نارنجی و زرد می‌دهد. ربوتیا هر از گاهی گل می‌دهد و به آسانی گیاهچه تولید می‌کند. حتی گیاهانی که بیشتر از 2 تا 3 سال ندارند هم شروع به تولید گیاهچه‌هایی زیبا، در اطراف گیاه مادر می‌کنند. گل‌ها معمولاً از پایه گیاه و یا در بین دو گیاه رشد می‌کنند.

بومی: آمریکای جنوبی

شرایط لازم و مناسب برای نگه‌داری سولکو:

نور: ربوتیا در مکانی روشن رشد می‌کند و می‌تواند شرایط مختلفی را هم تحمل کند. خیلی از گونه‌های این کاکتوس می‌توانند شرایط آفتاب کامل تا اندکی سایه را دوام بیاورند.

دما: ربوتیا در مناطق کوهستانی می‌روید و دمای بالا را دوست ندارد. پس گیاه نباید در معرض گرمای بیش از حد قرار گیرد.

خاک: خاکی غنی، با زهکشی خوب، خاک مناسب برای کاشت ربوتیا است.

کوددهی: در طول فصل رشد، گیاه باید با کودهای مخصوص کاکتوسی که در بازار موجود است تغذیه شود. کوددهی طبق دستور روی بسته کود انجام گیرد. در فصل زمستان گیاه نیاز به کوددهی ندارد. کود مورد استفاده برای تقویت کاکتوس‌ها باید به گونه‌ای باشد که نسبت ازت کمتر و ﭘتاسیم بیش‌تر باشد.

آبیاری: نیاز آبی کاکتوس سولکو ربوتیا مانند تمامی کاکتوس‌ها نسبت به سایر گیاهان کمتر می‌باشد. با توجه به فصل هرچه آفتابی‌تر، دمای هوا و شدت باد بیش‌تر و رطوبت کمتر باشد، نیاز آبی بیش‌تر می‌شود. باید این قانون کلی را در نظر داشت که کاکتوس‌ها در راستای مخالف گیاهان از نظر نیاز آبی قرار داشته و به تاخیر افتادن زمان آبیاری دشواری چندانی ﭘدید نمی‌آورد ولی آبیاری بیش از اندازه منجر به ﭘوسیدگی گیاه خواهد شد.

تکثیر: کاشت گیاهچه‌هایی که گیاه تولید می‌کند، یکی از آسان‌ترین و بهترین روش‌های تکثیر ربوتیا است. ابتدا باید گیاهچه ها تا اندازه‌ای رشد کنند. سپس باید آن‌ها را به کمک یک تیغ یا چاقوی تیز و استریل با احتیاط از گیاه مادر جدا کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *