فرو 1

فرو کاکتوس گرایسیلیس یکی از زیباترین واریته‌های کاکتوس فرو می‌باشد با تیغ‌های قرمز رنگ بسیار زیبا این کاکتوس رشد کمی دارد. خانواده کاکتوس فرو معمولاً بعد از شش سالگی به گلدهی می‌رسند. فروها کاکتوس‌های دوپایه هستند یعنی برای بذر گیری نیاز به گرده افشانی دارند. گل‌های این کاکتوس به رنگ قرمز با حاشیه‌های پررنگ‌تر دیده می‌شود. کاکتوس فرو این کاکتوس دارای تیغ‌های مرکزی بلند در حدود ۷-۱۲ سانتی متر می‌باشد تیغ‌های این گونه بیش‌تر به رنگ قرمز و رنگ آجری و زرد مایل یه قهوه‌ای دیده می‌شود. اطراف تیغ مرکزی تیغ‌های باریک‌تر با رنگ روش دیده می‌شود.

شرایط لازم و مناسب برای نگه‌داری از فرو:

دما: در شرایط استراحت و خشک بودن خاک تا صفر درجه سانتی‌گراد را تحمل می‌کند. نسبت به گرما بسیار مقاوم است. در درجه حرارت حدود ۵-۱۲ درجه سانتی‌گراد به استراحت می‌رود.

نور: به نور زیاد ولی فیلتر شده نیاز دارد هر چقدر نور بیشتر باشد تیغ‌های پررنگ‌تر و زیباتری خواهد داشت. نور شدید می‌تواند باعث سوختگی شود و در نور کم رشد کاکتوس علفی خواهد بود. و تیغ‌ها باریک‌تر و کمرنگ‌تر خواهند بود.

آبیاری: بهار تا اواخر تابستان آبیاری منظم و پس از خشک شدن خاک انجام شود. آبیاری مناسب سرعت رشد این کاکتوس را افزایش می‌دهد. در صورتی نگه‌داری در نور مستقیم آفتاب، از خیس کردن ساقه کاکتوس برای جلوگیری از آفتاب سوختگی و قاچ زدگی یا عفونت اجتناب کنید. ریشه حساسی داشته در صورت آبیاری بیش از حد دچار پوسیدگی ریشه می‌شود. در فصل سرد که گیاه خواب است آبیاری بسیار کم شود و در محیط خشک نگهداری شود.

خاک: خاک مخصوص کاکتوس که زهکشی و تهویه خوبی داشته باشد. و آب را در خود نگه ندارد مناسب این کاکتوس است. ترجیحاً چند سانت پایین گلدان سنگریزه‌های درشت‌تر برای تخلیه مناسب آب باشد. تعویض گلدان به منظور تجدید خاک (نه الزاماً برای بزرگ‌تر کردن گلدان) هر دو سال انجام و در اسفند ماه انجام شود. پس از تعویض گلدان حتماً تا یک هفته کاکتوس خشک نگه‌داری شود.

کوددهی: کود دهی در فصول رشد با کودهای ازت پایین و پتاس بالا ماندد کود به صورت ماهانه انجام شود.

تکثیر: تکثیر فروها از طریق بذر می‌باشد که می‌توان بذر را داخل خاک پیت ماس کاشت. دمای ایده آل برای سبز شدن بذر فروها در حدود ۲۰-۳۰ درجه سانتی‌گراد می‌باشد با رطوبت بالای ۷۰ درصد که با ایجاد این شرایط به راحتی سبز خواهند شد.

بیماری‌ها: پوسیدگی‌های قارچی در اثر آبیاری زیاد از عوارض شایع فرو تیغ قرمز می‌باشد. شپشک آرد آلود نیز عامل دیگر خسارت به این گیاه می‌باشد که با سموم دیازینون قابل کنترل است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *