ماملاریا

ماملاریا

مامیلاریا یک واریته بسیار زیبا و با نژادهای بسیار زیاد است. حدود ۲۰ تا ۵۰ گونه نژاد از خانواده این واریته در طبیعت و گلخانه‌ها موجود است. این گیاه از ریشه‌های بسیار مقاومی برخوردار است. انواع نژادهای آن شامل مامیلاریا الانگاتا، مامیلاریا هانیانا، مامیلاریا گراسیلیس، مامیلاریا آناناسی، مامیلاریا بوکاسانا می‌باشد.

کاکتوس مامیلاریا هانیانا یک کاکتوس بسیار زیبا و گل‌دار است که با نام پیرزن یا بانوی پیر نیز  شناخته می‌شود.  بانوی پیر نوعی کاکتوس خاردار است که سطح پوشیده‌ای از خار دارد، ۱۴ الی ۲۵ تیغ زرد و نارنجی داشته که از میان این تیغ‌ها، چند تیغه آن بلند (حدود یک و نیم سانتی متری) و به صورت پراکنده روی کاکتوس وجود دارد. کاکتوس‌ها در سطح بدنه خود ماده مومی شکل دارند که برای جلوگیری برای از دست دادن آب از طریق تعریق می‌شود.

بومی: آمریکای مرکزی (مکزیک)وکشور برزیل

شرایط لازم و مناسب برای نگه‌داری از ماملاریا:

آبیاری: آبیاری این کاکتوس با توجه به میزان درجه حرارت، شرایط زیستی و محیطی  متغیر است. در طول ماه‌های زمستان آبیاری کمتر انجام گیرد و در تابستان بعد از خشک شدن خاک اقدام به آبیاری مجدد شود.

دما: درجه هوای مطلوب برای مامیلاریا بین ۱۵ تا ۳۵ درجه سانتی‌گراد می‌باشد اما در دمای ۴- درجه سانتی‌گراد هم دوام می‌آورند.

نور: مامیلاریا در فضای باز رشد می‌کند اما می‌تواند در روشن‌ترین نقطه خانه نیز پرورش یابد. البته از تابش شدید نور خورشید به خصوص در فصل تابستان  جلوگیری شود. پشت پنجره‌های جنوبی  بهترین مکان برای نگهداری این کاکتوس‌ها در فصل تابستان می‌باشد زیرا سطح تابش نور خورشید در این فصل بسیار بالاست و تابش مستقیم گیاه را دچار آفتاب سوختگی می‌کند.

خاک: به خاک قلیایی علاقه‌مند است اما می‌توان از ترکیب ماسه کمپوست و پرلیت نیز برای مامیلاریا استفاده کرد. البته خاک‌های آماده و مخصوص کاکتوس در بازار نیز برای این نمونه مناسب است. باید توجه داشت حتماً خاک شرایط زهکشی مناسبی داشته باشد.

کوددهی:  از کوددهی هنگام استراحت گیاه در زمستان خودداری شود و در بهار و تابستان کودهای دارای پتاسیم بالا و نیتروژن کم و هر یک یا دو ماه یک‌بار به صورت محلول در آب استفاده شود.

تکثیر: برای تکثیر این گیاه می‌توان از بذر گیاه و یا قلمه زدن استفاده کرد. این کاکتوس به راحتی جوانه میزند و رشد سریع دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *