ملو آبی

ملو آبی کاکتوسی کروی و تیغ‌دار و انفرادی است که در حالت بلوغ خود کمی استوانه‌ای شده و در بالای بعضی از گونه‌های آن سفالیوم ایجاد می‌شود. ساقه این گیاه سبز با طیف آبی می‌باشد. ریشه‌های ملو کم عمق می‌باشد. ملو به جای برگ تیغ‌هایی به رنگ سیاه و سفید مایل به قرمز با 3 تیغ مرکزی 6 سانتی‌متری و 11 تیغ شعاعی به طول 5 سانتی متر دارد. گل های کاکتوس ملو 20 میلی‌متر به قطر 11 میلی‌متر به رنگ صورتی مایل به قرمز می‌باشد. رنگ میوه این گیاه سفید مایل به صورتی به طول 25 میلیمتر و قطر 10 میلی‌متر است.

بومی: برزیل

شرایط لازم و مناسب برای نگه‌داری از ملو آبی:

دما: دمای مورد نیاز و مناسب ملو کاکتوس محدوده بین ۱۰ الی ۲۸ درجه سانتی‌گراد می‌باشد.

نور: این کاکتوس به نور زیاد فیلتر شده درفصل تابستان و نور مستقیم آفتاب در فصل زمستان احتیاج دارد. نور کم یا نامناسب موجب رشد علفی و بی قواره شدن کاکتوس ملو می‌شود.

آبیاری:  این واریته به هیچ وجه تحمل خشکی طولانی را ندارد از طرفی ریشه‌های ضعیفی دارد و پر آبی موجب از بین رفتن ریشه‌های آن می‌شود. بین هر آبیاری به مدت کمی اجازه خشک شدن خاک داده شود.  در زمستان دوره‌های آبیاری ملو نسبت به سایر کاکتوس ها بیش‌تر می‌باشد. در بهار و تابستان آبیاری دو روز پس از خشک شدن خاک انجام گیرد.

کوددهی: در تابستان با کود کامل غنی از پتاسیم کوددهی شود.

خاک: ترکیب خاکی مناسب برای ملو کاکتوس عبارتست از کوکوپیت، پرلیت تازه، کمپوست، شن ریز و کمی ماسه.

تکثیر: ازدیاد این گیاه تنها با بذر امکان پذیر است. بذر ملو باید در اوایل بهار در یک خاک شنی با ضریب تخلخل مناسب با پوشش پلاستیکی کاشته شود. نور مناسب و دمای بین ۱۸ تا ۲۲ درجه سانتی گراد بهترین شرایط برای جوانه دهی می‌باشد.

بیماری‌ها: در اثر آبیاری زیاد به بیماری قارچی و پوسیدگی دچار می‌شود. برای مقابله با آفاتی نظیر شپشک از دیازینون و مالاتیون استفاده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *