نعناع

نعناع از دسته‌ی سبزی‌های معطر، پرمصرف، پرخاصیت روزانه و ازجمله گیاهان دارویی به شمار می‌آید. نعناع گیاهی چند ساله است که طول بوته آن ممکن است به ۹۰ سانتی‌متر هم برسد. برگ و ساقه نعناع دارای اسانس معطر می‌باشد. ساقه‌های آن دونوع خزنده و زیر زمینی می‌باشند. از میان ریشه‌ها، یک شاخه قائم و برگدار کوچک خارج می‌شود که برگ‌های آن متقابل، بیضوی، نوک تیز، دندانه دار و کمی پوشیده از کرک بوده و از تمامی قسمت‌های آن بوی معطر و مطبوعی استشمام می‌شود. ساقه این گیاه چهارگوش و به رنگ قرمز مایل به بنفش یا مایل به ارغوانی است. گل‌های آن در ماه‌های مرداد و شهریور ظاهر می‌گردند. رنگ گلی یا ارغوانی مایل به بنفش دارند و به تعداد زیاد در مجاور یکدیگر به نحوی مجتمع می‌رویند.

شرایط لازم و مناسب برای نگه‌داری از نعناع:

بومی: اروپا ، اسیا، آفریقا و امریکای شمالی

دما: بهترین دما برای رشد نعناع 18 تا 21 درجه سانتی‌گراد است. از قرار دادن گیاه در محیط‌هایی که دارای بخاری و کولر می‌باشند، خودداری نمایید تا بتوان از وترد شدن شک دمایی به گیاه جلوگیری نمود.

آبیاری: برای رشد بهتر نعناع لازم است خاک گلدان همواره مرطوب و نه خیس باشد. بنابراین ابتدا از زهکش گلدان مطمئن باشید و دوما بسته به دمای محیط گیاه را روزانه دو بار به مقدار کم آبیاری کنید. زهکشی خاک آن از آن جهت حائز اهمیت می‌باشد که آب درون خاک نماند تا سبب پوسیدگی ریشه‌های گیاه نشود.

نور: سبزی نعناع روزانه به حداقل ۳ تا ۴ ساعت نور کافی و مستقیم برای رشد خود نیاز داشته است.

خاک: خاک مناسب برای کاشت نعناع شامل مخلوطی از پیت ماس یا کوکوپیت همراه با پرلیت یا ماسه است، هم‌چنین ترکیبی از کمپوست و خاک باغچه را نیز می‌توان برای کاشت نعنا استفاده نمود.

کوددهی: بهتر است از دادن کود به سبزی‌ها خودداری کنید؛ چرا که باعث تغییر طعم گیاه می‌شود. با این‌حال کمبود تغذیه گیاه و عدم رشد مناسب و مطلوب آن مقداری کود مایع به آن بدهید.

تکثیر: تکثیر گیاه نعناع را می‌توان با استفاده از دو روش بذری و قلمه انجام داد. در روش نعناع بهترین رشد را در سایه جزیی، خاک حاصلخیز و مرطوب با زهکشی خوب دارد.PH  مناسب برای رشد نعناع 5.6 تا 7 می‌باشد. نعناع را می‌توان در مکانی که آفتاب کامل دارد نیز کاشت. در فصل بهار، زمانی که سرما کاملاً رفع شده است، دانه‌های نعناع را روی زمین بپاشید. تا زمان جوانه‌زنی دانه‌های نعناع را مرطوب نگه دارید. بعد از جوانه زنی، گیاهان کوچک نعناع را به فاصله 30 سانتی‌متر از هم تنک کنید. نعناع می‌تواند به سرعت رشد کرده و گسترش پیدا کند. نعناع به وسیله ریشه‌های زیر زمینی خود می‌تواند گیاهان جدیدی ایجاد کند.

در روش دوم کاشت نعناع که از طریق قلمه می‌باشد، ساقه‌های سالم و شاداب را انتخاب کنید. قوی‌ترین ساقه نعناع را به طول ۱۰ سانتی از قسمت پایین برگ‌های دوتایی نعناع با چاقو یا قیچی تیز برش دهید. این برش باید به صورت اریب باشد و ساقه هنگام برش له نشود. سه برگ بر روی قلمه باقی بماند و بقیه برگ‌ها را جدا کنید. این کار باعث ریشه‌دار شدن سریع گیاه خواهد شد. پس از برش، باید قلمه را در آب بگذارید. به گونه‌ای که تمام قسمت ساقه داخل آب باشد. این ظرف آب باید در محلی دور از تابش خورشید اما گرم قرار داشته باشد. هنگام کم شدن آب ظرف، آب به آن بیفزایید. بعد از دو هفته ریشه نعناع پیدا می‌شود و شما می‌توانید آن را به گلدان اصلی منتقل کنید. برای انتقال، گلدان مناسبی انتخاب و آن را با ماسه و خاک برگ پر سازید. گودالی به عمق سه سانتی‌متر در خاک گلدان ایجاد و قلمه را در آن قرار دهید. مراقب ریشه‌های تازه قلمه باشید. اطراف قلمه را با خاک پر کنید و در آخر کمی فشار دهید. بعد از اتمام انتقال، آب دادن به گیاه را شروع کنید. در این حالت باید زندگی گیاه در شرایط نوری بیشتر ادامه یابد. آن را به محلی با نور بیشتر منتقل سازید. بعد از طی شدن زمان کوتاهی شاهد رویش برگ‌های جدید آن خواهید بود. برای برداشت نعناع بهتر است از قسمت بالا شروع کنید تا برگ‌های اطراف آن افزایش یابند.

خواص دارویی نعناع:

  • سیستم گوارشی را تسکین می‌دهد و در رفع گاز معده کمک می‌کند.
  • برگ این گیاه، خاصیت ضد انقباض عضلانی و ضدتهوع دارد.
  • برگ نعناع، درمان مناسبی برای رفع سردرد، تب، حالت تهوع، اختلالات گوارشی و … محسوب می شود.
  • ساقه و روغن طبیعی به دست آمده از درخت نعناع، درمان مؤثری برای سرطان‌های پوست، کبد، ریه و لوزالمعده است.
  • برگ نعناع با افزایش سوخت و ساز بدن، چربی اضافه بدن را می‌سوزاند.
  • برای رفع بوی نامطبوع دهان و پیش‌گیری از بروز بیماری لثه‌ای به کار برده می‌شود.
  • چای نعناع از تهوع صبحگاهی در دوران بارداری پیش‌گیری می‌کند.
  • فیبر غذایی موجود در آن، احساس سیری و سلامتی روده‌ای ایجاد می‌کند .
  • چای نعناع علاوه بر انرژی‌زا بودن، حرارت اضافه بدن را خارج کرده و سرماخوردگی و سرفه فصلی را نیز درمان می کند.
  • سکسکه و گوش درد را برطرف می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *