هاورتیا گورخری

س

یکی از زیباترین انواع کاکتوس، کاکتوس گورخری است که به دلیل مقاومت بالا نسبت به شرایط محیطی و نگه‌داری آسان، طرفداران زیادی دارد و علاوه بر زیبایی به عنوان یک کاکتوس، فواید زیادی برای سلامت دارد. هاورتیا انواع گوناگونی دارد که همگی از نظر ظاهر با یکدیگر متفاوتند اما اکثر آن‌ها دارای برگ‌های نرم و نیمه شفافند. هاورتیا گورخری به دلیل داشتن برگ‌های نوک تیز و تیره رنگ، کاملا از بقیه آن‌ها متمایز است. ارتفاع این گیاه تا ۲۰ سانتی‌متر نیز می‌رسد. جزء دسته ساکولنت‌های کوچک محسوب می‌شود. دارای برگ‌های سبز رنگ سفتی می‌باشد که بر روی آن نقاط راه راه سفیدی دیده می‌شود و به همین دلیل به این اسم معروف می‌باشد. فصل رشد این گیاه معمولاً اوایل بهار و پاییز می‌باشد.

بومی: آفریقای جنوبی

شرایط لازم و مناسب برای نگه‌داری از هاورتیا گورخری:

دما: دمای مناسب برای این گیاه ۲۰ الی ۲۵ درجه سانتی‌گراد می‌باشد. حداقل دمایی که می‌تواند تحمل کند 6 درجه سانتی‌گراد است و در صورت بودن در سرمای شدید ممکن است خشک شود. بهتر است در زمستان هاورتیا را در جای خنک قرار دهید تا به خواب زمستانی برود.

نور: هاورتیا گورخری به نور ملایم فیلتر شده احتیاج دارد بخصوص در فصل رشد. در گرما و نور زیاد معمولاً رشد گیاه متوقف می‌شود.

آبیاری: به آبیاری متوسط نیاز دارد. در فصل رشد (بهار و پاییز) می‌توان هفته‌ای دو بار آبیاری کرد. در فاصله بین دو آبیاری حتماً خاک خشک شود. در تابستان نیز به دلیل گرم بودن هوا و نداشتن رشد زیاد بهتر است آبیاری را کاهش دهید و قبل از آبیاری حتما خاک را چک کنید که کامل خشک شده باشد.

مه‌پاشی: رطوبت زیاد برای هاورتیا از سوختگی سر برگ‌های آن جلوگیری می‌کند، برای اینکار می‌توان از اسپری آب روی برگ‌های این ساکولنت استفاده کرد.

خاک: دو قسمت ماسه، یک قسمت خاکبرگ و یه قسمت کوکوپیت همراه با پرلیت درشت، بستری مناسب برای هاورتیا گورخری به شمار می‌رود.

کوددهی: در طی فصول رشد یعنی بهار و پاییز با کود مایع به مقدار 2 گرم در لیتر هر 4 هفته یک‌بار تغذیه شود. هم‌چنین می‌توان از کودهای 3 بیست و یا کود مخصوص کاکتوس نیز برای کوددهی به هاورتیا استفاده کرد.

بیماری‌ها: تغییر رنگ برگ‌های قدیمی تا حدودی طبیعی می‌باشد ولی تغییر رنگ می‌تواند در اثر آبیاری زیاد، بیماری‌های قارچی، و نامناسب بودن خاک اتفاق بافتد. هر گونه تغییر رنگ بخصوص در قسمت‌های پایین گیاه باید مورد بررسی قرار گیرد تا از خراب شدن گیاه جلوگیری شود. خشک شدن نوک برگ‌های هاورتیا گورخری زمانی رخ می‌دهد که رطوبت محیط کم باشد، هم‌چنین نور و گرمای زیادی دریافت کند. با انتقال گیاه به مکانی خنک‌تر با نور ملایم‌تر از ابتلا به این عارضه می‌توان جلوگیری کرد.

تکثیر: تکثیر این ساکولنت از طریق بذر و پاجوش و هم‌چنین از طریق برگ می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *