پاخی سرئوس مارگیناتوس

پاخی سرئوس

پاخی سرئوس مارگیناتوس که بیش‌تر به اسم پایه چرمی شناخته می‌شود، کاکتوسی ستونی و بلند و با ابهت بدون شاخه از پایه می‌باشد و پایه‌ای بسیار مناسب برای پیوند زدن انواع کاکتوس به شمار می‌آید. در طبیعت ارتفاع آن به ۱۵ متر و در گلخانه یا ساختمان ارتفاع آن به ۴ متر می‌رسد. پاجوش‌ها از ریشه و به صورت مستقل به وجود می‌آیند. ساقه آن بین ۵ تا ۲۰ سانتی متر ضخامت داشته و به رنگ سبز تیره بوده، هم‌چنین ۵ تا ۷ دنده و بیش‌تر می‌تواند داشته باشد.

بومی: مکزیک

شرایط لازم و مناسب برای نگه‌داری از پاخی سرئوس مارگیناتوس:

آبیاری: در تابستان باید به طور منظم آبیاری شود و در فاصله‌ی بین دو آبیاری اجازه خشک شدن به خاک داده شود.

نور: در تابستان نور کامل آفتاب به صورت فیلتر شده و در زمستان در جایی پرنور و خنک نگهداری شود.

کوددهی: کوددهی، هر دو هفته یک بار همراه با آبیاری صورت گیرد، از کود پتاس‌دار استفاده شود. بهتر است زمستان کاملا خشک و بدون کود نگهداری شود.

خاک: خاک باید غنی و با زهکشی بالا باشد. ترکیبی از ماسه شسته و پیت ماس و کود پوسیده گاوی برای خاک مناسب است.

دما: پایه چرمی نسبت به دماهای بالا مقاوم است. در زمستان و در صورت خشک بودن خاک توانایی تحمل دمای تا 5 درجه زیر صفر را نیز دارد. این کاکتوس در دمای حدود 5 درجه سانتی گراد به خواب می‌رود.

تکثیر: بهترین راه تکثیر کاشت بذر می باشد. هم‌چنین از طریق قلمه زدن نیز سرئوس مارگیناتوس قابل تکثیر است.

بیماری‌ها: آفت‌های این کاکتوس شامل شته، نماتد، تریپس، شپشک سپردار، شپشک آرد آلود، حلزون، بیماری قارچی و کنه تار عنکبوتی است. از میان همه این آفت‌ها و بیماری‌ها پوسیدگی ریشه که معمولاً در اثر آبیاری بیش از اندازه به وجود می‌آید بیش از همه می‌تواند سلامت این گیاه را به خطر بیندازد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *