پفکی (گوشواره‌ای)

new-min

نام این گیاه برگرفته از گل‌های پف کرده با رنگ‌های روشن که شکلی شبیه کیسه‌های کوچک دارد است. هم‌چنین این گیاه با نام‌های کالسئولاریا, کفشک، گوشی، جیبی و کیفی شناخته می‌شود. گونه کالسئولاریا معمولاً دارای گل‌های زرد یا نارنجی است که می‌تواند لکه‌های قرمز یا بنفش داشته باشد. این گیاه تنها می‌تواند برای یک فصل نگه‌داری شود. گوشواره‌ای در محیط‌های آپارتمانی در محدوده چند هفته تا یک ماه دارای گلدهی است و در فصل بهار و تابستان مورد استفاده قرار می‌گیرد. برگ‌های این گیاه، تخم مرغی، پهن، كركدار و به طول 8 تا 12 سانتی‌متر بوده،.حداكثر بلندی و گستردگی آن به ۲۰ سانتی‌متر می‌رسد و اندازه‌ی گل‌ها از ۱ تا ۵ سانتی‌متر متغیر است.

شرایط لازم و مناسب برای نگه‌داری از گل گوشواره‌ای:

بومی: شیلی در آمریکای جنوبی

دما: محدوده دمایی مناسب برای این گیاه دمای ۷ تا 10درجه در شب و ۱۳ تا ۱۸ درجه در روز می‌باشد. در شرایط دمایی بیشتر از محدوده مناسب پژمرده می‌شود.

آبیاری: نیاز آبی آن متوسط بوده و وقتی سطح خاک گلدان خشک شد باید آبیاری شود.

مه‌پاشی: غبار پاشی بر روی گیاه سبب ریزش گل‌ها می‌شود. بهتر است برای ایجاد رطوبت دائمی مناسب برای گیاه از زیر گلدانی سنگ‌ ریزه‌دار که حاوی آب است استفاده شود، به صورتی که کف گلدان با آب تماس نداشته باشد.

نور: این گیاه به نور آفتاب با شدت کم نیاز دارد. قرار گرفتن در معرض مستقیم نور آفتاب سبب سوختگی برگ‌ها می‌شود. هم‌چنین نور کم مانع از گل‌دهی و سبب پژمردگی گیاه است.

خاک:  خاک سبک شنی با زهکشی مناسب. میزان اسیدیته خاک گلدان باید در حد ۵٫۶ تا ۶ باشد.

کوددهی: در بهار و تابستان هر ۴-۳ هفته یكبار خاك گلدان را با كود مایع تقویت کنید و در فصول سرد ماهیانه کوددهی شود. یک قاشق کود کامل را در یک لیتر آب محلول سازید و آن‌گاه به شکل آبیاری به گیاه انتقال دهید. زمانی که گیاه گل دارد نیز از کوددهی خودداری کنید.

تکثیر: این گیاه از طریق بذر در اوایل تابستان و در دمای 18 درجه سانتی‌گراد تکثیر قابل تکثیر است.

عوارض و درمان:
در صورت مواجه با آفات و بیما‌ری‌هایی که پفکی را تهدید می‌نماید، اقدامات زیر را انجام نمایید.

1.شل بودن برگ‌ها: نشان دهنده ی این است که گیاه بیش از اندازه خشک است.

2.شته‌ها، کپک قارچی خاکستری، مگس سفید و کنه تار عنکبوتی: کوددهی به موقع.

 نکته: این گل به گاز اتیلن بسیار حساس می‌باشد پس آن را هرگز کنار ظرف میوه قرار ندهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *