Pilea-min

نام دیگر پیله آ، آلمینیومی می‌باشد که علت نام‌گذاری این اسم، برگ‌های بیضی شکل سبز و نقره‌ای رنگ آن است. پیله آ از جمله گیاهان چند ساله و همیشه سبز به شمار می‌آید که می‌تواند تا ارتفاع 30 سانتی‌متر رشد کند. این گیاه به ندرت در فصل تابستان گل‌دهی می‌کند و گل‌های کوچک آن به رنگ سفید شکوفا می‌شوند. به منظور ترویج رشد سالم و دائمی، ساقه‌ها باید در فصل بهار هرس شوند و طول‌شان به نصف کاهش پیدا کند.

 شرایط لازم و مناسب برای نگهداری از گیاه پیله آ:

بومی منطقه : ویتنام-چین

حداکثر ارتفاع: 30-60 سانتی‌متر

حداکثر طول برگ‌ها: 30 سانتی‌متر

حداکثر عرض برگ‌ها: 21 سانتی‌متر

دما :حداکثر درجه حرارت در تابستان ۲۱ درجه سانتی‌گراد و حداقل  درجه حرارت در زمستان ۱۵ درجه سانتی گراد می‌باشد.

آبیاری: در زمستان بین دو آبیاری سطح خاک  خشک شود در تابستان عمق 7 میلی‌متر خاک مرطوب باشد.

غبار پاشی: بهترین زمان غبار پاشی روزانه یک مرتبه و در نبور نور خورشید می‌باشد.

نور: مناسب‌ترین نور برای این گیاه، نور پنجره آفتاب‌گیر است. در صورت تاریک بودن هوا ساقه‌ها علفی و منحرف می‌گردند. به طور کلی این گیاه به مکانی که سایه آفتاب است، به منظور رشد بهینه نیاز دارد.

خاک مناسب: خاک هلندی که متشکل از کوکوپیت، پرلیت و پیت ماس می‌باشد، به عنوان خاکی مناسب برای تغذیه گیاه در نظر گرفته شده است.

کوددهی: در فصل رشد گیاه، کمبود مواد غذایی خاک گیاه را می‌‌توان هر دو هفته یک بار با استفاده از کودهای شیمیایی مخصوص گیاهان زینتی به میزان سه گرم در یک لیتر آب تأمین نمود.

تمیز نمودن برگ‌ها :غبارپاشی ضمن تأمین رطوبت، برگ‌های گیاه را تمیز می‌نماید. هم‌چنین باید توجه نمود استفاده از مواد براق کننده شیمیایی سبب مسدود شدن روزنه‌ها در برگ می‌گردند. بنابراین از به کارگیری آن اجتناب کنید.

هرس: برای جلوگیری از بلند شدن بیش از اندازه ساقه‌ها، با عمل سرزنی ساقه‌ها، سبب تحریک رشد ساقه‌های جانبی خواهید شد. هم‌چنین در صورت گل‌دهی گیاه، بهتر گل را در مرحله جوانه‌زنی از گیاه جدا نمایید تا از اتلاف انرژی گیاه جلوگیری نمایید.

عوارض و درمان:

  1. برگ‌های در تماس با شیشه در زمستان سیاه می‌شوند: دمای پایین و سردی بیش از حد شیشه عامل سیاه شدن برگ‌ها می‌باشد. بنابراین گیاهان می‌بایست به گونه‌ای کاشته شوند که از برخورد مستقیم برگ با شیشه جلوگیری شود.
  2. نقاط خاکستری و زخم‌هایی روی برگ‌ها دیده می‌شود: بر اثر آبیاری بیش از اندازه خطر به وجود آمدن قارچ گیاه را تهدید می‌نماید. بنابراین می‌بایست سم قارچ کش تهیه نمایید و سم‌پاشی را آغاز کنید.
  3. لکه‌های سوخته روی برگ‌ها به وجود آمده است: تابش مستقیم نور خورشید، غبار پاشی در آفتاب و استفاده از مواد براق‌کننده شیمیایی سبب به وجود آمدن لکه‌ای سوخته در گیاه می‌شود.
  4. برگ‌ها سیاه می‌شوند و می‌ریزند:  دمای محیط نگه‌داری گیاه به شدت پایین می‌باشد، بنابراین می‌بایست درجه حرارت را افزایش داد.
  5. ساقه ها بیش از اندازه دراز و فاصله بین دو برگ زیاد است: کمبود نور کافی سبب رشد علفی گیاه می‌شود بنابراین می‌توانید نوک ساقه‌ها را قطع کنید تا جوانه‌های جانبی بیدار شده و رشد کنند.
  6. برگ‌ها بد شکل، چسبناک و حشرات سبز رنگی روی آن‌ها است: هر دو هفته یکبار با سم حشره‌کش طبق دستور سم‌پاشی کنید.
  7. برگ‌های جدید کوچک هستند: به منظور بهبود تغذیه گیاه و افزایش رشد آن، هر دو هفته یکبار از کودهای شیمیای استفاده نمایید.
  8. برگ‌ها سقوط می‌کنند: میزان آبیاری را افزایش دهید و به منظور ایجاد رطوبت بر روی سطح برگ‌ها عمل مه‌پاشی را صورت گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *