ژمینو کالیسیم

ژمینو کالیسیم

ژیمنوكالیسیم گیاهی بدون کلروفیل است که به راحتی می‌روید، ولی به علت عدم انجام عمل فتوسنتز، این گیاه در انتهای دوران نهالی می‌میرد مگر اینکه بر روی یکی دیگر از کاکتوس‌های با کلروفیل طبیعی پیوند زده شود. این گونه از محبوب ترین ارقام کاکتوس می‌باشد که به رنگ‌های قرمز، نارنجی یا زرد رنگ است.

بومی: آرژانتین، پاراگوئه، اروگونه و بولیوی

شرایط لازم و مناسب برای نگه‌داری از ژمینو کالیسیم:

نور: نیازمند به نور زیاد و کامل است.

آبیاری: آبیاری به طور منظم در فصل رشد(حدود یک بار در هفته) انجام گیرد و در فاصله بین دو آبیاری خاک باید کاملا خشک شود. در فصل خواب، بهتر است که آبیاری صورت نگیرد یا در طول دوره خواب یک بار به مقدار کم، چون گیاه در حال خواب است و فعالیت سوخت و ساز و رشدی ندارد، در صورت آبیاری مداوم گیاه قادر به جذب آب نبوده و باعث پوسیدگی ریشه می‌شود.

خاک: مخلوطی از خاک باغچه، خاک برگ وماسه شسته برای رشد این گیاه مناسب است. هم‌چنین باید دارای تخلخل زیاد برای خارج شدن آب اضافی باشد.

دما: ۲۱ الی ۲۷ درجه سانتی‌گراد.

کوددهی: به گیاه جوان ژیمنوکالیسیم نباید کود داد ولی به گیاه مسن می‌توان مخلوطی از یک گرم سولفات پتاسیم و یک گرم سوپر فسفات در لیتر، از خرداد تا مرداد ماه کود داد و به کود ازته هم احتیاجی ندارد.

بیماری‌ها: آفاتی که ممکن است این کاکتوس را تهدید کنند شامل کنه قرمز، شپشک سپردار و شپشک آردآلود که لابه لای پره ها و یا داخل ریش  هستند، می‌باشد. پوسیدگی ریشه نیز یکی از بیماری‌های شایع است که در صورتی که خاک نامناسب باشد و یا گلدان زهکشی مناسب نداشته باشد که مانع از خروج آب اضافی از گلدان شود، کاکتوس را تهدید می‌کند.

تکثیر: تکثیر از طریق کاشت بذر با فراهم کردن شرایط در هر فصلی به راحتی امکان پذیر است. با فراهیم کردن شرایط مناسب کشت که عبارتند از خاک مناسب و ضد عفونی و قارچ کشی شده، رطوبت خاک و رطوبت هوای بالای هفتاد درصد، تابش نور خورشید غیر مستقیم روزی دو الی سه ساعت، طی یک الی دو هفته بذر‌ها جوانه می‌زنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *