ژمینو

ژمینو کاکتوسی توپی شکل و تیغ دار است که با افزایش سن از اطراف آن کاکتوس‌های کوچکی نیز می‌روید. ژمینو‌های رنگی رشد بسیار سریعی دارند و اگر در طول زمستان استراحت کافی داشته باشند، در بهار گل های زیبا می‌دهند. این کاکتوس‌ها به دلیل نداشتن کلروفیل به تنهایی قادر به زندگی بر روی خاک نیستند به همین دلیل بر روی پایه‌ها پیوند می‌خورند. ژمینوها بسیار حساس هستند و باید در نگهداری آن خیلی دقت شود.

بومی: آمریکای جنوبی

شرایط لازم و مناسب برای نگه‌داری از ژمینو:

دما: دمای مناسب برای ژمینوها بین ۲۰ – ۲۵ درجه سانتیگراد است.

آبیاری:  ریشه‌های انواع ژمینو  بسیار حساس بوده و به‌ آبیاری زیادی نیاز نیست، در فصل پاییز ماهی ۱ بار و در بهار و تابستان هر ۱۰ تا ۱۵ رو یک بار آبیاری شود. در فصل زمستان کاکتوس ژمینو به خواب می‌رود و اصلا نیازی به آبیاری نیست، مقادر آبیاری هم بستگی به نوع گلدان و خاک دارد. گلدان سفالی بیش‌تر از گلدان پلاستکی نیاز به آبیاری دارد.

نور: در هر روز ۳ تا ۴ ساعت در فصل گرم سال به نور فیلتر شده نیاز دارد. در زمستان روزی ۱ ساعت نور برای زمینوها کافی است. حتما نور برای کاکتوس‌ها باید فیلتر شده باشد که گیاه آفتاب سوخته نشود.

خاک: برای ژمینو خاک سبک بسیار عالی است. ترکیب شن و ماسه و کمی پیت ماس و مقداری کمی ورمی کمپوست عالی است. ریشه‌های این گیاه خاک سنگین دوست ندارد و استفاده از خاک سنگین سبب کندی رشد گیاه می‌شود.

کوددهی: ماهی یک بار کودهیومیک اسید و فولیک اسید به کاکتوس داده شود. کود امینو اسید هم هر دوماه یک بار عالی است. کودهای با ازت پایین و پتاس و فسفر بالا بسیار برای این نزاد توصیه می‌شود.

بیماری‌ها: در صورت مشاهده تغییر رنگ باید گیاه بررسی شود و از قارچ‌کشی مانند کاربندازیم استفاده شود. در صورت مشاهده تغییر رنگ یا نرم شدن پایه، گیاه را از خاک درآورده  و پس از بررسی ریشه قارچ‌کشی شود و بعد از چند روز در گلدان با خاک کاشته شود. معمولاً در ژمینوهای رنگی بیماری‌های قارچی شایع است که باعث سیاه شدن کاکتوس یا نرم شدن و نابودی آن می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *