enjamin-min

بدون شک یکی از مدرن ترین و زیباترین گیاهان آپارتمانی درخت بنجامین می‌باشد. گیاه بنجامین دارای برگ‌های سبز روشن می‌باشد و شاخه‌ها دارای خاصیت ارتجاعی و آویزان است. جالب است بدانید بنجامین در محیط باز تا ارتفاع ۵ متر هم می‌رسد. درخت بنجامین از جمله گیاهان حساس آپارتمانی است و نگه‌داری آن به مراقبتهای بسیاری نیاز دارد به همین علت قبل از خریداری آن باید با شرایط نگهداری گیاه بنجامین آشنا شوید. این گیاه دارای برگ‌های سبز روشن و بیضی شکل و نوک تیز می‌باشد. شاخه‌های بنجامین دارای خاصیت ارتجاعی، آویزان هستند. برگ‌های گیاه بنجامین هنگام سبز شدن در جوانی به رنگ سبز روشن بوده و به مرور به رنگ سبز تیره در می‌آیند. این درختچه‌ی زیبا می‌تواند سال‌ها عمر کند و برای نگه‌داری در آپارتمان گزینه‌ای مناسب است. زمانی که گیاه را به خانه می‌آورید دچار استرس برای تغییر مکان می‌شود و اگر آن را از محیطی با نور کافی و رطوبت مناسب به فضای کم نور و خشک منتقل کنید باعث پژمردگی، زرد شدن و ریزش برگ‌ها و حتی منجر به نابودی کامل گیاه می‌گردد. پس باید در مراقبت از این گیاه دقت لازم را انجام دهید.

شرایط لازم و مناسب برای نگه‌داری از گل بنجامین:

بومی: هند و جنوب شرقی آسیا

نام علمی گیاه بنجامین: بنجامین فیکوس

نام مشترک: نالان، بنجامین، درخت فیکوس

نوع گیاه: خانگی، جاودانه

اندازه بالغ: داخل ساختمان، 60 تا 180 سانت

انواع گل بنجامین : گیاه بنجامین دارای گونه‌های مختلفی می‌باشد که در این جا برخی از انواع آن با توجه به تنع رنگ‌بندی این گیاه، دسته‌بندی شده است.

بنجامین ابلق :رنگ برگ به صورت سفید و سبز می‌باشد.

بنجامین سیلور :سطح برگ همانند گونه ابلق با رنگ تیره‌تر آن می‌باشد.

بنجامین سیاه :رنگ برگ سبز تیره است.

بنجامین سبز :سطح برگ کاملاً سبز روشن است.

دما: برای بنجامين دماي معمولي اتاق مناسب است. اين گياه در زمستان بايد حتماً در اتاق نگه‌داري شود؛ زیرا نسبت به سرما حساس است و كم‌ترين درجه حرارت قابل تحمل برای آن 15درجه سانتی‌گراد است؛ اما این گیاه در تابستان تا دمای 24درجه سانتي‌گراد را به راحتي تحمل مي‌كند.

رطوبت: این گیاه به عنوان یک بومی استوایی، رطوبت بالایی را ترجیح می‌دهد. اگر بیش از حد خشک شود، ممکن است برگ‌های خود را از دست بدهد. استفاده از یک دستگاه بخور برای منظم کردن سطوح رطوبت در منزل را در نظر بگیرید. خاک را در اطراف پایه گیاهتان مرطوب نگه دارید، و برگ‌های گیاه را گاهی برای جلوگیری از خشک شدن هرس کنید.

مه‌پاشی: در دو هفته اول که گیاه را به منزل خود آورده‌اید، نیاز است که هر روز برگ‌های گیاه را اسپری کنید و بعد از دو هفته این کار را به هر دو روز یک بار کاهش دهید و این روند را تا یک ماه نیز دنبال کنید. بعد از یک ماه می‌توان گیاه را هفته‌ای دو بار با آب اسپری کرد. دقت کنید که مقدار آب اسپری شده بر روی برگ‌ها نباید زیاد باش،د در حدی که مانند شبنم بر روی برگ‌ها بنشیند کافی است. برای تأمین رطوبت هر دو روز یکبار غبارپاشی و اسپری برگی را انجام دهید.

نور: اين گياه به نور بيشتري نسبت به ساير گياهان آپارتماني نيازمند است؛ اما تابش مستقيم آفتاب باعث صدمه رساندن به برگ‌های آن می‌شود. معمولاً بهترين نور در حالتي است كه گلدان زير سايه‌بان جنوبي قرار گيرد، تا آفتاب به گلدان گياه برسد. اما باید توجه داشت که به برگ‌هاي گياه آفتاب نتابد و برگ‌ها در سايه قرار گیرند. بنجامین گیاه حساسی است و فقط به یک منطقه عادت می‌کند؛ بنابراین گلدان آن را جا به جا نکنید؛

آبیاری: برای آبیاری گیاه بنجامین، از آب بدون املاح استفاده نمایید و اجازه دهید کلر خود را از دست بدهد؛ هم‌چنین استفاده از آب ولرم و یا هم دمای محیط برای گیاه مطلوب‌تر است. به طور کلی بهترینزمان آبیاری بنجامین هنگامی است که رویه خاک خشک شود. برای پی بردن به خشکی خاک لازم است انگشت خود را تا بند اول داخل خاک فرو برده و اگر خشک بود بعد اقدام به آبیاری کنید. در تابستان هفته‌ای دوبار و در زمستان دو هفته گیاه را آبیاری نمایید. توجه داشته باشید که این گیاه نسبت به کم آبی مقاوم نبوده و دچار ریزش برگ می‌شود.

خاک: بهترين خاك براي اين گياه خاك كمپوست (خاكب رگ)، كود حيواني و يا خاك لوم می‌باشد. خاک لوم در واقع ترکیبی از شن، رس و مواد آلي (برگ پوسيده) است.

کوددهی: در زمان رشد گیاه یعنی از اواخر زمستان تا مهر ماه، به میزان ۳ گرم در ليتر، هر 2 هفته يك‌بار، گیاه کوددهی شود.

تکثیر: به دوصورت پیوندی و قلمه ای قابل تکثیر است که نوع قلمه ای از لحاظ قد کوچکتر از پیوندی میباشد. بنجامین را می‌توان از اواسط بهار تا اوایل تابستان تکثیر کرد. برای تکثیر قلمه انتهایی ساقه را به طول ۸ تا ۱۰ سانتی متر با قیچی باغبانی جدا کرده و در پودر هورمون ریشه‌زایی فرو ببرید و تک تک در گلدانی با قطر دهانه ۶ سانتی متر، حاوی کمپوست مخصوص بذر و قلمه قرار دهید و با کیسه پلاستیکی آن را بپوشانید. اگر ریشه دهی سالم و مناسب انجام شد، قلمه‌ها را در گلدانی با قطر دهانه ۱۱ تا ۱۳ سانتیمتر حاوی کمپوست گلدانی با پایه پیت می‌توانید بکارید.

تعویض گلدان: گلدان گیاه بنجامین را می‌توانید هر سال متناسب با رشد گیاه تعویض کنید. بهترین زمان برای تعویض گلدان درخت بنجامین فروردین و اردیبهشت ماه می‌باشد.

عوارض و درمان: در صورت مواجه با آفات و بیما‌ری‌هایی که بنجامین را تهدید می‌نماید، اقدامات زیر را انجام نمایید.

1.زخم‌های پنبه‌ای شکل بر روی ساقه‌ها و برگ‌ها مشاهده می‌شود: نشان‌دهنده شپشک آرد آلود می‌باشد و حتماً باید با سم کونفیدور سم‌پاشی شود و یا با استفاده از یک قلمو آغشته به صابون به طور کامل از سطح گیاه برداشته شود.

2.برگ‌ها رنگ پریده و لکه‌های قهوه‌ای در زیر آن‌‌ها و ساقه‌هایشان پدیدار شده است: با پنبه آغشته به سم حشره‌کش جذبی لکه‌ها را خیس کنید و یا هر دو هفته یکبار طبق دستور سمپاشی کنید تا علائم از بین بروند.

3.لکه‌های پهن و آبکی و سیاه روی برگ‌ها به وجود آمده است: قارچ عامل این بیماری است، بنابراین لکه‌ها را با پنبه آغشته با آب صابون خیس نمایید.

4.برگ‌ها زرد رنگ و سطح زیرین آن‌ها دارای تار عنکبوت است: کنه قرمز باعث ایجاد تارهای عنکبوتی می‌شود؛ بنابراین با استفاده از سم حشره‌کش نفوذی هر دو هفته یکبار تا رفع علائم، گیاه را سم‌پاشی کنید.

5.برگ‌ها سیاه شده‌ است: تماس با شیشه سرد پنجره باعث آن است، گلدان را از تماس با شیشه رها کنید.

6.برگ‌ها خشک و شکننده هستند: هوای محیط گرم و خشک است، آبیاری را بیشتر کرده و غبارپاشی روزانه را فراموش نکنید.

7.برگ‌های جدید ریز و گیاه مریض به نظر می‌رسد: ریشه‌ها را بازدید کنید، ممکن است نیاز به گلدان بزرگ‌تر باشد، در غیر این صورت تغذیه مصنوعی هر دو هفته یکبار و تعویض خاک‌های سطحی گلدان با خاک نو در رفع این عارضه کمک مؤثری می‌کند.

8.ریزش برگ‌های سالم و سبز: گیاه به نور بیشتری نیاز داشته است، بنابراین آن را به مکانی پر نورتر انتقال بدهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *