Chili-pepper-min

این گیاه به خاطر میوه‌های براق کروی یا مخروطی شکل در رنگ‌های مختلف کاشت می‌شود. میوه‌های فلفل زینتی به رنگ نارنجی، قرمز، زرد است. برخی از گونه‌های آن به عنوان گیاه آپارتمانی مورد توجه قرار می‌گیرند، البته گیاهی است که مناسب برای داخل منزل نیست و باید در راه پله یا تراس یا پاسیو نگه‌درای شود و فقط یکی از گونه‌های آن قابل نگه‌داری در منزل است. این گیاه میوه‌های بسیار تندی دارد.

شرایط لازم و مناسب برای نگه‌داری از فلفل زینتی:

بومی: آمریکای مرکزی.

دما: این گیاه در دمای نسبتاً گرم یعنی 18 تا 20 درجه سانتی‌گراد رشد مناسب داشته و به سرما حساس است. رشد گیاه در دمای پایین متوقف می‌شود.

آبیاری: رطوبت خاک گلدان فلفل زینتی باید بین 5 تا 70 بوده و خاک همواره مرطوب باشد. در زمان گلدهی و تشکیل میوه، گیاه یک بار در هفته آبیاری شود.

مه‌پاشی: هفته‌ای دو بار با آب ولرم و بدون املاح غبارپاشی کنید.

نور: فلفل زینتی روزانه به چندین ساعت نور مستقیم خورشید در طول روز نیاز دارد. در صورت عدم دریافت نور میوه گیاه به رنگ معمول نمی‌رسد.

خاک: ترکیبی مساوی از کود دامی پوسیده و خاک باغچه و ماسه برای پرورش این گیاه مناسب است. هم‌چنین این گیاه به زهکشی مناسب و خاک قلیایی نیاز دارد.

کوددهی: جهت کوددهی به این گیاه در بازه زمانی اردیبهشت تا شهریور به مقدار سه گرم در یک لیتر آب و در فاصله زمانی هر دو هفته یکبار می‌توان استفاده نمود، هم‌چنین تا زمان برداشت محصول جهت باروری گیاه از کود فسفر هر دو تا سه هفته یکبار می‌توان استفاده نمود. هم‌چنین کود آهن باعث تحریک گلدهی در این گیاه می‌شود.

تکثیر: تکثیر فلفل زینتی از طریق بذر است و در معمولاً در اوخر زمستان و اوایل بهار در دمای 21 درجه سانتی‌گراد به خوبی تکثیر می‌شود.

عوارض و درمان:
در صورت مواجه با آفات و بیما‌ری‌هایی که فلفل زینتی را تهدید می‌نماید، اقدامات زیر را انجام نمایید.

1. سیاه شدن برگ‌ها: در اثر قرار گرفتن در هوای سرد برگ‌های گیاه سیاه شده و یا دلیل این امر آسیب دیدگی توسط براق کننده‌های شیمیایی می‌باشد.

2. زرد شدن برگ‌ها و تار عنکبوت: زردی برگ‌ها نشانه پر آبی و یا تشنگی گیاه است در صورت برطرف کردن تشنگی و عدم بهبودی گیاه، این زردی ناشی از کنه ریز قرمز است. در این صورت زیر برگ‌ها را تمیز کرده و می‌‌توان از سم کنه کش استفاده نمود.

3. حشره آفت: این آفت سبب بد شکل و چسبناک شدن برگ‌های جدید گیاه می‌شوند، در این صورت با استفاده از سم حشره کش نفوذی سمپاشی کنید.

4. پژمردگی و سقوط برگ‌ها: دمای محیط برای گیاه سرد است، آن را به محل گرم‌تر منتقل کنید.

نکته: در صورت پرپشت شدن برگ‌های گیاه و عدم ظاهر شدن میوه، آن را به گلدان کوچک‌تر منتقل کنید. ریشه‌های فلفل زینتی به درهم پیچیدگی علاقمندند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *