gandomi-min

گل گندمی یا عنکبوتی، جزء گیاهان علفی، بوته‌ای، سریع الرشد و برگ زینتی از خانواده‌ی مارچوبه سانان می‌باشد که در مناطق گرم آمریکا، آفریقا و اروپا می روید. نگه‌داری از این گیاه در آپارتمان برای افراد مبتدی که تازه شروع به نگه‌داری گل و گیاه در منزل خود نموده‌اند، بسیار مناسب می‌باشد. هم‌چنین این گیاه برای کشت در آب نیز مناسب است. در ضمن به این گیاه برگ گندمی هم می‌گویند.

شرایط لازم و مناسب برای نگه‌داری از گیاه گندمی:

دما: نسبت به دمای کم بسیار مقاوم است به طوری که دمای حدود صفر درجه را به خوبی تحمل می‌کند. به طور کلی مناسب‌ترین دمای لازم برای رشد گندمی، 11 درجه‌ی سانتی‌گراد می باشد.
به طور کلی این گیاه متناسب برای مکان‌هایی می‌باشد که آب و هوای گرم هستند؛ بنابراین بهتر است گلدان را در محل‌های گرم منزل قرار دهید.

آبیاری:در تابستان دو تا سه بار در هفته و در زمستان هفته‌ای یک بار آبیاری شود. فاصله بین دو آبیاری باید به گونه‌ای باشد که سطح خاک کاملاً خشک گردد.

خاک مناسب: ترکیب مناسب خاک برای گل گندمی با توجه به ریشه‌های گوشتی آن، ترکیبی از یک قسمت خاک باغچه، یک قسمت ماسه و یک قسمت کمپوست می‌باشد.

رطوبت: اگر در روزهای گرم تابستان، دمای محیط بیش از 15درجه سانتی‌گراد است، بهتر است مه‌پاشی بر روی برگ‌ها را به صورت روزانه انجام دهید.

نور: این گل را در نزدیک پنجره، به نحوی که از نور غیر مستقیم خورشید استفاده کند و یا در نقطه‌ای از حیاط که سایه است، قرار دهید. آفتاب مستقیم برگ‌های گیاه را می‌سوزاند. اگر مدت طولانی آن را در محل کم نوری قرار دهید، برگ‌ها به رنگ سبز تیره یک‌دست درآمده و نوار سفید وسط برگ‌ها در نوع ابلق آن‌ها محو می‌شود.

کوددهی: شما می‌توانید از کودهای مخصوص گیاهان زینتی محلول در آب به میزان دو گرم در یک لیتر آب، هر هفته یکبار از فروردین ماه تا مهر ماه ( زمان رشد گیاه) برای گیاه خود استفاده کنید.

تکثیر: ابتدا گیاه پایه مادری را از گلدان خارج نمایید؛ سپس بوته را از محل طوقه با چاقوی تیز یا قیچی باغبانی، بسته به بزرگی بوته به چند قسمت تقسیم نمایید؛ هر قسمت را در گلدانی با ترکیب خاکی یک قسمت خاک باغچه، یک قسمت ماسه و یک قسمت کمپوست، به طور جداگانه کاشته و گلدان‌ها را به مدت 10 تا 15 روز در محل سایه و خنکی قرار داده. لازم به ذکر است کخ در ساعات گرم روز مه پاشی را آغاز نمایید.
برای تکثیر این گل می‌توانید بوته را در بهار تقسیم کنید، از گیاهچه‌های کوچکی که بر انتهای شاخه‌های مسن تولید می‌شوند، استفاده کنید و با ریشه‌دار کردن آن‌ها عمل تکثیر را انجام دهید. یا هر دو سال یک بار گیاه را از خاک بیرون بیاورید و به چند قسمت به طوری که هر دسته حاوی ریشه باشد، تقسیم کنید و هر قسمت را در یک گلدان مناسب که نه بیش از اندازه کوچک و نه بیش از اندازه بزرگ است، بکارید. به تعداد گیاهچه‌های تولید شده، گلدان استکانی تهیه کنید و درون آن خاک بریزید و کنار گیاه مادری قرار دهید. سپس انتهای گیاهچه را درون گلدان بگذارید و روی آن کمی خاک بریزید و تا ریشه زدن گیاهچه‌ها صبر نمایید و سپس آن‌ها را از گیاه مادری جدا نمایید.

عوارض و درمان:

1. اگر وسط گیاه از قاعده برگ‌ها پوسیده می‌شود، این مشکل مربوط به آبیاری بیش از اندازه می‌باشد و لازم است تا قبل از تلف شدن گیاه آبیاری را قطع نمایید.

2. اگر برگ‌ها نرم و شفاف شده‌اند، دلیل آن، پایین بودن دمای محیط است، بنابرای لازم می‌باشد که گیاه را به مکان گرم‌تری منتقل کنید.

3. اگر نوک برگ‌ها قهوه‌ای شده است، این مشکل ناشی از نور نامناسب (تابش مستقیم نور خورشید و یا تشنگی گیاه می‌باشد.

4. اگر برگ‌ها ضعیف و لاغر شده‌اند، رنگ خود را از دست داده‎ و خشک می‌شوند، دلیل آن درجه حرارت بیش از اندازه است؛ بنابراین گلدان را به مدت 15 دقیقه درون یک تشت پر از آب بگذارید و سپس گلدان را به محیط خنک‌تری منتقل کنید.

5. اگر روی برگ‌ها لکه‌های قهوه‌ای ظاهر شده است، دلیل آن استفاده از مواد شیمیایی براق کننده است. به هیچ عنوان از مواد براق کننده استفاده ننمایید و یا در صورت استفاده با پارچه نم‌دار آن‌ها را از روی سطح برگ‌ها پاک کنید.

6. اگر حشرات سبز رنگی در حال خوردن حاشیه برگ‌ها می‌باشند، هر دو هفته یک بار با استفاده از حشره‌کش، سم‌پاشی نمایید.

7. اگر گیاه ضعیف شده و برگ‌های آن پژمرده هستند، نیاز به تغذیه مصنوعی گیاه می باشد.

8. اگر برگ‌ها خاکستری رنگ و پژمرده شده‌اند و سطح زیر آن‌ها پر از تار عنکبوت می‌باشد، علت بروز این مشکل وجود کنه قرمز است. با استفاده از سم کنه‌کش و مطابق با دستورالعمل، گیاه را سم‌پاشی کنید تا آفت از بین برود.

9. اگر رنگ برگ‌ها سبز تیره شده و نوار سفید بین آن در حال محو شدن می باشد، علت بروز این مشکل تاریکی بیش از اندازه محیط است؛ بنابراین گیاه را به مکان روشن‌تری منتقل کنید. اما گیاه را معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار ندهید.

10. اگر گیاهچه‌های ظاهر شده در انتهای برگ‌ها، گیاه را به یک طرف می کشد نیاز به تعویض گلدان و تکثیر با گیاهچه ها می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *