croton-min

 کرتون گیاهی مقاوم، گرمسیری و دارای برگ‌هایی با اندازه و فرم‌های متفاوتی است.  رنگ‌های متنوع آن شامل زرد، سبز، نارنجی، صورتی، قرمز و کرم می‌باشد. محیط نگه‌داری گیاه کرتون می‌بایست گرم و مرطوب درنظر گرفته شود. هم‌چنین باید توجه داشت که با تغییر مکان نگه‌داری‌ آن، بحران ریزش برگ‌ها به وجود می‌آید.

شرایط لازم و مناسب برای نگه‌داری از کرتون:

بومی: اندونزی، مالزی، استرالیا و جزایر غرب اقیانوس آرام

ارتفاع: بین 60 تا 120 سانتی‌متر در محیط گلخانه‌ای

گسترش عرضی: 40سانتی‌متر در محیط گلخانه‌ای

دما: درجه حرارت مناسب نگه‌داری گیاه کرتون، در تابستان 20 تا 25  درجه سانتی‌گراد و در زمستان ۱8 درجه سانتی‌گراد می‌باشد. و به طور کلی دمای ایده‌آل آن 15 تا ۲۰ درجه سانتی‌گراد می‌باشد. یکی از نکات حائز اهمیت در نگه‌داری از این گیاه، این می‌باشد که درجه حرارت محیطی که گیاه در آن قرار گرفته است، می‌بایست ثابت در نظر گرفته شود.

آبیاری:  آبیاری گیاه زمانی انجام شود که رویه خاک تا حدود ۲ سانتی‌متر خشک باشد؛ عموماً در تابستان بهترین زمان آبیاری هر ۳ روز یکبار بوده و در زمستان حدود هر ۴ تا ۵ روز یکبار در هفته کفایت می‌کند.

نور: مکان مناسب قرارگیری گیاهان کرتون در فاصله‌ی 40 تا 50 سانتی‌متری از پنجره‌های شرقی و غربی پنجره‌ها می‌باشد. به طور کلی از تابش مستقیم اشعه خورشید به برگ‌های کرتون جلوگیری شود.

مه‌پاشی: این گیاه به رطوبت بالایی نیاز دارد، بنابراین در روزهای گرم تابستان روزانه یک بار و در زمستان هفته‌ای یک بار غبارپاشی به دور از نور خورشید انجام گیرد؛

خاک: خاک مناسب برای این گیاه ترکیبی از خاک برگ، خاک باغچه و ماسه شسته نرم می‌باشد.

کوددهی: به منظور تقویت تغذیه و رشد کرتون، در فصل رشد گیاه که همان شش ماه اول سال می‌باشد، دو هفته یک بار از کودهای مناسب محلول در آب استفاده شود.

گل: به طور کلی گل‌های گیاهان کرتون جنبه‌ی زینتی نداشته و تنها به منظور تقویت رشد برگ‌ها، می‌توان آن‌ها را از گیاه جدا نمود.

عوارض و درمان:

  1. اگر برگ‌ها کم رنگ شده و به رنگ سبز روشن در آمده باشند: علت آن کمبود نور کافی و مناسب برای گیاه می‌باشد؛ بنابراین ار نورهای مصنوعی برای تقویت رشد گیاه استفاده نمایید.
  2. ساقه پوسیده شده و برگ‌ها می‌ریزند: آبیاری بیش از حد و یا تغییر شدید درجه حرارت سبب پوسیدگی ریشه و ساقه‌ها و درنهایت از بین رفتن گیاه می‌گردد؛ بنابراین باید اجازه دهید تا سطح رویه خاک خشک شود.
  3. ریزش برگ‌های پایین بوته گیاه: کاهش دمای محیط نگه‌داری گیاه و یا کاهش رطوبت مورد نیاز آن سبب ریزش برگ‌ها می‌شود.
  4. کاهش رویش برگ‌های جوان: به منظور تغذیه، رشد بهینه گیاه و رویش برگ‎‌های جوان می‌بایست از کودهای محلول در آب استفاده نمود.
  5. وجود لکه‌های قهوه‌ای رنگ بر روی برگ‌ها: در صورتی که عمل مه‌پاشی در زیر نور خورشید انجام گیرد، لکه‌های قهوه‌ای رنگ بر روی برگ‌ها به وجود می‌آید.
  6. برگ‌های منقبض: کاهش رطوبت محیط نگه‌داری گیاه، کمبود آب سبب جمع شدن برگ‌های گیاه می‌شود.
  7. وجود زخم‌های پنبه‌ای در گیاه:  به منظور رفع آفت به وجود آمده، می‌بایست هر ۱۴ روز یک بار طبق دستور سم‌پاشی نمایید و یا با پنبه که آغشته به محلول دفع سموم است، آن بخش از گیاه را درمان نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *