siklaman2

سیکلامن گیاهیست که در تابستان به خواب فرو می‌رود و خشک می‌شود و در اواخر زمستان و اوایل بهار گل می‌دهد و شکوفا می‌شود. به طور کلی آن‌ها گیاهانی چند ساله به شمار می‌آیند که دارای برگ‌های قلبی شکل به همراه گل‌هایی با سایه‌های صورتی، قرمز و یا سفید می‌باشند و اغلب رنگی نقره‌ای بر روی دو طرف برگ‌ها وجود دارد. سهولت در پرورش و مقاومت بالای آن نسبت به شرایط محیطی، باعث محبوب شدن این گیاه شده است.

شرایط لازم و مناسب برای نگه‌داری از گیاه سیکلامن:

بومی: اروپا، آفریقای شمالی و غرب آسیا

نوع گیاه: گل خانگی یا چندساله

زمان شکوفه دادن: پاییز و زمستان

دما:  دمای متناسب برای این گیاه، روزانه 16 تا 18 درجه سانتی‌گراد و شبانه 5 تا 10 درجه سانتی‌گراد می‌باشد. به طور کلی دمای قابل تحمل برای آن در طی شبانه روز 10 تا 20 درجه سانتی‌گراد می‌باشد.

آبیاری: با خشک شدن سطح خاک تا یک سانتی‌متر از لایه‌های رویین، آبیاری را آغاز نمایید. توجه داشته باشید که آب را بر روی گل‌ها نریزید و تنها خاک آن را آبیاری نمایید.

رطوبت: سیکلامن به رطوبت علاقه زیادی داشته است؛ بنابراین در فصل زمستان نیز رطوبت آن را تأمین نمایید. به طور کلی توجه داشته باشید که اگر ظرف زیر گلدانی را پر از آب نموده‌اید از غوطه‌ور شدن ریشه‌ها در آب و یا برای مدت طولانی ادامه دادن این کار، بپرهیزید.

نور: گیاه در زمستان به نور غیر مستقیم خورشید، در تابستان به مکانی که سایه آفتاب است، نیاز دارد.

خاک: خاک مناسب این گیاه می‌بایست اندکی اسیدی و دارای زهکشی مناسب یاد تا آب درون آن باقی نماند و ریشه‌ها نگندند.

کوددهی: هر دو هفته یک‌بار در فصل رشد گیاه، از کودهای محلول در آب که دارای نبتروژن کم می‌باشند، به میزان 3 گرم در یک لیتر آب استفاده نمایید. ( در زمان خواب گیاه یعنی در فصل تابستان لزومی به استفاده از کود نمی‌باشد.)

تعویض گلدان: در فصل تابستان که زمان خواب گیاه است، گیاه را از گلدان قبلی بیرون آورده، خاک کهنه را به آرامی از آن جدا نمایید (ریشه را خیس نکنید)، سپس آن را درون گلدانی بزرگ‌تر و خاک جدید بکارید. گیاه را در مکانی سایه و به دور از تابش مستقیم نور خورشید قرار دهید؛ سپس آبیاری را به تدریج از اواخر تابستان آغاز نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *