دیفن باخیا

difen-min

دیفن باخیا از گیاهان زینتی همیشه سبز و چند ساله است. ارتفاع گیاه دیفن باخیا به حدود 100 تا 120 سانتی متر می‌رسد. دیفن باخیا دارای برگ‌های بزرگ، بیضی شکل، نوک تیز، سبز رنگ با نقوش زیبای سفید، کرم و زرد در قسمت میانی برگ است که از دو سمت برگ دیده می‌شود (طول برگ تا ۵۰ و عرض آن تا ۲۵ سانتی‌متر هم می‌رسد). ساقه‌ها غالباً بدون انشعاب و برگ‌های انتهایی همیشه در حال رشد و فعالیت می‌باشند و برگ‌های پایینی به تدریج می‌ریزند و ساقه حالت سخت به خود می‌گیرد. نسبت به عدم تهویه هوای اتاق و آبیاری بیش از اندازه حساس است.

شرایط لازم و مناسب برای نگه‌داری از دیفن باخیا:
بومی: این گیاه حدود ۱۲ گونه مختلف در جهان دارد و از خانواده اراسه است و بومی برزیل (آمریکای مرکزی و جنوبی) محسوب می‌شود.

دما: دما بین ۱۳ تا ۱۸ درجه سانتی‌گراد را ترجیح می‌دهد. برای مدت کمی در ۱۰ درجه سانتی‌گراد نیز مقاومت می‌کند، ولی ممکن است برگ‌های پایین ریزش کنند. در صورتی که درجه حرارت بالاتر از ۲۴ درجه سانتی‌گراد باشد غبار پاشی و آبیاری زیادی توصیه می‌شود.

آبیاری: با آب بدون املاح، به صورت منظم در فصول رشد و مخصوصاً تابستان زمانی که سطح خاک تا عمق 4 سانتی‌متر خشک شد اقدام به آبیاری کنید برای فصول سرد پاییز و زمستان اجازه دهید خاک گلدان بین دو آبیاری خشک شود. برگ‌های گل دیفن باخیا بعد از آبیاری ترد و شکننده می‌شوند بنابراین اگر قصد جابجایی گیاه را دارید چند روزی آبیاری آن را به تأخیر اندازید تا بر اثر برخورد دیگر اشیا به گیاه برگ‌ها صدمه نبیند. یکی از دلایل ریزش و زرد شدن برگ دیفن باخیا از آبیاری زیاد و عدم وجود سوراخ در کف گلدان می‌باشد.

نور: نور غیر مستقیم بهترین نور است. نژادهای برگ تیره، نسبت به سایه مقاوم هستند. در صورتی که تاریک باشد گیاه رشد علفی می‌کند و بیش از اندازه دراز می‌شود. بهتر است گیاه را در فاصله کمی از پنجره جنوبی یا شرقی قرار دهید.

مه پاشی: برای حفظ رطوبت هوا غبارپاشی و اسپری برگی را خصوصاً در دمای بالا فراموش نکنید. در تابستان هر روز اسپری برگی پیشنهاد می‌شود. برای تمیز کردن برگ می‌توانید اسفنج مرطوب را دو تا ۳ هفته یکبار روی برگ‌ها بکشید. از هیچ ماده شوینده ای استفاده نکنید که موجب بسته شدن روزنه‌های برگی می‌شود. به دلیل سمی بودن گیاه از دستکش استفاده کنید.

خاک: خاک برگ و مخلوطی از لوم و کمپوست (بقایای مواد گیاهی و مواد صنعتی) برای این گیاه مناسب می‌باشد. خاک دیفن باخیا باید از زهکشی مناسبی برخوردار باشد. چون این گیاه خاک بسیار مرطوب و همیشه خیس را دوست ندارد. خاک خیس باعث پوسیدگی ریشه‌ها خواهد شد. هم‌چنین خاک مرطوب قلیایی تا کمی اسیدی، مخلوطی از سه قسمت خاک جنگلی و یک قسمت خاک معمولی یا خاک باغچه یا یک قسمت خاک رس، یک قسمت کود حیوانی و دو قسمت برگ برای این گیاه آپارتمانی ایده آل است.

کوددهی: برای تغذیه گیاه دیفن باخیا، کود را به صورت مایع و به اندازه ۳۰ گرم در لیتر دو هفته یکبار از فروردین تا آبان استفاده کنید.

تعویض گلدان: تعویض گلدان در فصل بهار هر سال و قبل از آغاز رویش انجام شود گلدان را با ۲ اندازه بزرگ‌تر تعویض نمایید.

تکثیر دیفن باخیا : اولین نکته ای که باید در مورد تکثیر دیفن باخیا رعایت کنید، استفاده از دستکش است. اگر گیاه شما بسیار بلند شده و ساقه بسیار لخت شده ، بهتر است که گیاه را قلمه بزنید. با این کار هم گیاه کوتاه‌تری خواهید داشت و هم چند دیفن باخیای دیگر به دست می‌آورید. برای تکثیر باید ساقه گیاه را با کمی فاصله از قسمت رویش برگ‌ها جدا کنید. این قسمت از گیاه را که در واقع قسمت بالایی و سر گیاه است ، از قسمت ساقه درون آب قرار دهید تا ریشه دار شود پس از ریشه‌دار شدن گیاه را در خاک بکارید. حالا بقیه ساقه را که بدون برگ است به قسمت‌های ۵ سانتی‌متری برش بزنید. فقط در اینجا به یک نکته دقت کنید. هنگامی که برگ‌های قدیمی می‌ریزند، محل وصل شدن برگ به ساقه به صورت یک دایره به رنگ قهوه‌ای روشن نمایان می‌شود.
این محل قرار گرفتن برگ قدیمی در واقع جوانه گیاه است. هنگامی که ساقه گیاه را برش می‌زنید باید دقت کنید که حداقل یک جوانه در این قلمه وجود داشته باشد. این جوانه است که پس از ریشه‌دار شدن قلمه شروع به رشد کرده و برگ‌دهی را آغاز می‌کند. بعد از برش زدن ساقه ، تکه‌های ساقه را به صورت افقی روی خاک قرار دهید، یعنی به نحوی که قسمت برش خورده روی خاک قرار نگیرد و خاک با ساقه گیاه در تماس باشد. بعد از ریشه دار شدن قلمه ها و رشد جوانه آنها را در خاک بکارید.

عوارض و درمان:

1.برگ‌ها زرد و تار عنکبوت زیر آن‌ها مشاهده می‌گردد: عامل کنه ریز قرمز است. هر دو هفته یکبار با سم کنه کش گیاه را سم‌پاشی نمایید تا علائم برطرف گردند.

2.برگ‌ها خشک شده و سقوط می‌نمایند: هوا خیلی گرم و خشک است. رطوبت خاک را بازدید و در صورت لزوم آبیاری نمایید. غبار پاشی را فراموش نکنید و گیاه را به محل خنک‌تری منتقل نمایید.

3.لکه‌های سوخته روی برگ‌ها است: در آفتاب غبارپاشی نموده‌اید، اگر چه گیاه به غبار پاشی نیاز دارد ولی بهترین موقع آن صبح و عصر در سایه‌است.

4. بعضی از برگ‌ها و ساقه‌ها می‌پوسند: عامل آن قارچ است. غبارپاشی را کمتر کنید. گیاه را در درجه حرارت ۱۶ درجه سانتی‌گراد نگه‌دارید و با سم قارچ کش سم پاشی کنید.

5.زخم‌های سفید پنبه‌ای شکل روی برگ‌ها و قاعده آن‌ها مشاهده می‌گردد: حشره آفت عامل آن است. گیاه را هر دو هفته یکبار با سم حشره کش نفوذی سم‌پاشی نمایید.

6.برگ‌ها رنگ پریده و به سفیدی گرایش نموده‌اند: یا نور زیاد است یا احتیاج به کود دهی دارد.

7.برگ‌های پایین زرد و لکه‌های قهوه‌ای در حاشیه آن‌ها مشاهده می‌گردد: آبیاری بیش از اندازه‌است. اجازه دهید سطح خاک گلدان در فاصله بین دو آبیاری خشک شود سپس با میزان کمتری آبیاری را انجام دهید.

8.برگ‌های پایین به طرف داخل می‌پیچند و خشک می‌شوند: کاملاً طبیعی است با بالا رفتن سن گیاه برگ‌های پایین می‌ریزند. بهتر است گیاه را به محل خنک‌تری منتقل نمایید.

9.برگ‌ها رنگ پریده و سقوط می‌کنند: هوا خیلی سرد است. گیاه را به محل گرمتری منتقل نمایید.

نکته: شیره گیاهی سمی دیفن باخیا باعث می‌شود اعضای بدن تحریک شود و برای کودکان و حیوانات خانگی مضر است. پس اگر فرزند کوچک یا حیوانی در خانه دارید، گلدان دیفن باخیا را از دسترس او خارج کنید و خودتان هم در زمان تیمار، آبیاری و تکثیر با احتیاط رفتار کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *