petoos-min

پتوس، مسلماً یکی از ساده‌ترین گیاهان آپارتمانی برای نگه‌داری می‌باشد و از جمله گیاهان مقاوم و رونده محسوب می‌شود؛ بنابراین گیاه مناسبی برای افراد مبتدی‌ به شمار می‌آید. با توجه به رونده بودن گیاه، پس از بلند شدن ساقه‌ها و رویش برگ‌های زیاد، می‌توانید مسیر مورد علاقه‌ی خود را برای پتوس مشخص کنید. پتوس، نه تنها به محل زندگی شما رنگ و زندگی می‌بخشد بلکه در فهرست گیاهان تصفیه‌کننده هوا نیز رتبه بالایی دارد. هم‌چنین، رطوبت محل زندگی را افزایش داده و اکسیژن را جایگزین دی‌اکسیدکربن می‌کند. طول پتوس در جنگل‌های گرمسیری به ۱.۲۲ سانتی‌متر نیز می‌رسد؛ در صورتی که اگر در خانه نگه‌داری شود، طول گیاه پتوس معمولاً ۱۸۰ تا ۳۰۰ سانتی‌متر می‌باشد. برگ‌های آن روشن و براق و به شکل قلب بوده و معمولاً به رنگ سفید، زرد یا سبز کم‌رنگ هستند. این گیاه در محیط خانه به ندرت به مرحله گل‌دهی می‌رسد اما به طور کلی دارای گل‌های ریز سفید و بدون گلبرگ که شبیه به میوه‌های ریز می‌باشد.

شرایط لازم و مناسب برای نگه‌داری از گیاه پتوس:

آبیاری: خاک همیشه مرطوب، باعث پوسیدگی ریشه‌های گیاه خواهد شد. پس اجازه بدهید تا خاک بین دو آبیاری کاملا خشک شود. به طور کلی گیاه را در تابستان هر 4 تا 5 روز یک بار و در زمستان هر 8 روز یک بار آبیاری نمایید. اگر می‌خواهید یک نشانه برای زمان آبیاری داشته باشید، به ظاهرِ برگ‌ها دقت کنید. وقتی خاک خشک شود، برگ‌ها کمی خود را می‌اندازند؛ این نشانه خوبی برای فرا رسیدن زمان آبیاری است. دقت داشته باشید که نگذارید این خشکی به طول بیانجامد؛ چون سبب سقوط برگ‌ها خواهد شد.

رطوبت: باید بدانید که پتوس، رطوبتِ کم را می‌تواند تحمل کند، اما رطوبت زیاد مورد علاقه این گیاه است.
اگر دوست دارید برگ‌های پتوس شما بزرگ‌تر شوند، رطوبت آن را افزایش دهید؛ بنابراین با غبارپاشی یا استفاده از بُخور می‌توانید رطوبت لازم را تأمین نمایید.

کوددهی: به منظور تقویت و تحریک رشد گیاه، در زمان رشد آن یعنی از فروردین تا آبان ماه، به میزان 3 گرم در لیتر و هر دو هفته یک بار از کود محلول در آب استفاده نمایید.

دما:پتوس را نباید در دمای زیر ۱۰ درجه سانتی‌گراد نگه‌داری کرد. دمای ایده آل و مورد علاقه پتوس، دمای معمولی اتاق است. به طور کلی درجه حرارت مطلوب این گیاه بین ۱۸ تا ۲۴ درجه سانتی‌گراد می‌باشد.

نور: با این‌که گیاه پتوس در شرایط نوری متفاوت دوام می‌آورد و حتی می‌تواند نور کم را نیز تحمل کند، اما نور متعادل درون خانه برای آن ایده‌آل است. در خارج از خانه می‌تواند در شرایط سایه و یا نیمه‌ سایه رشد کند. هر وقت خواستید پتوس خود را بیرون از منزل و در فضای باز بگذارید، مراقب باشید که در مقابل نور مستقیم آفتاب قرار نگیرد. گیاه رنگارنگ پتوس، اگر در شرایط کم‌نور قرار بگیرد، ممکن است رنگ‌های خود را از دست بدهد. چون فقط بخش‌های سبز برگ می‌توانند انرژی تولید کنند، برگ‌ها با سبزتر شدن، کمبود نور را جبران می‌کنند. اگر برگ‌های کم‌رنگ به زرد تغییر رنگ بدهند، نشانه این است که گیاه شما نور خیلی زیادی دریافت می‌کند.

خاک:پتوس به یک خاک معمولی ولی با زهکشی مناسب نیاز دارد؛ چون در صورت انباشته شدن آب درون خاک، ساقه‌ها درون گلدان می‌گندند. علاوه بر این، پتوس به خاک کمی اسیدی علاقه دارد؛ بنابراین خاک مناسب برای این گیاه ترکیبی از خاک باغچه، ماسه و خاک برگ می‌باشد.

عوض کردن گلدان: زمانی که ریشه به اندازه کافی رشد کرد، گیاه را به گلدان بزرگ‌تری منتقل کنید. برای مطمئن شدن از این که گیاه به گلدان بزرگتری احتیاج دارد، نگاهی به کناره‏‌های سطح خاک و منفذهای زیر گلدان بیندازید. ریشه‏‌های طویل از منفذ زیر گلدان و لبه‏‌های سطح خاک بیرون می‏زنند در این صورت گیاه به گلدان بزرگتری احتیاج دارد.

تکثیر: این گیاه بالا رونده و زیبا، یکی از گیاهانی است که تکثیر آن با موفقیت بسیار همراه است. زمانی که ریشه‌دهی صورت می‌گیرد، تحمل گیاه در مقابل آشفتگی کم می شود. بنابراین بهتر است قلمه‌ها ازابتدا در گلدانی کشت شوند که در آینده در آن رشد کافی کنند. هم‌چنین بهتراست قلمه‌ها را پس از ریشه دهی با کود مایع تغذیه کنند. برای تکثیر شما می‌توانید قلمه‌ی انتهایی ساقه را به طول ۸ تا ۱۰ سانتی‌متر، با یک چاقوی تیز جدا کنید و انتهای قلمه را در پودر هورمون ریشه‌زایی فرو برده و یا هر3 تا 5 قلمه را در گلدان با قطر دهانه ۹ سانتی‌متر، حاوی کمپوست بذر و قلمه، بکارید. همواره خاک را مرطوب کنید و گلدان‌ها را در نور مناسب و دمای ۲۰درجه سانتی‎گراد نگه داری کنید و با کیسه پلاستیکی شفاف روی آن را بپوشانید. ریشه‌دهی یک ماه و یا بیشتر طول خواهد کشید. گیاهانی که در فصل بهار تکثیر شده‌اند، انبوه‌تر و شکیل‌تر می‌باشند. این گیاه در محل گره ساقه، به راحتی تولید ریشه نابجا می‌کند؛ پس می‌توان از محل همین گره‌ها قلمه گرفت و در ماسه قرار داد تا ریشه دار شوند. از تقسیم بوته هم می‌توان برای تکثیر آن استفاده کرد و در آب نیز ریشه‌دار می‌شود. برای ازدیاد پتوس به روش قلمه می‌توانید قطعاتی از قسمت‌های ضخیم ساقه را به طول ده سانتی‏متر جدا نموده و در آب قرار دهید، وقتی قلمه‏‌ها ریشه زدند، آن‌ها را به گلدان منتقل کنید؛ هر چند بهار مناسب‌ترین زمان برای ازدیاد پتوس است، اما در داخل آپارتمان هر زمانی می‏توان آن را تکثیر نمود. یه طور کلی بهترین درجه حرارت برای ریشه‏‌زایی قلمه‏‌ها 21 درجه سانتی‏گراد است.

مراقبت‌های جانبی: توجه داشته باشید که نگذارید پتوس در آب بماند، مگر این‌که از اول در آب بوده باشد. پتوس می‌تواند هم در آب و هم در خاک رشد کند، اما اگر از جایی به جایی دیگر منتقل شود (از آب به خاک یا برعکس) شرایط برایش سخت می‌شود. گیاه پتوسی که از اول در خاک بوده است، اگر در خاک بماند، رشد بهتری خواهد داشت. این مسئله درمورد آب نیز صدق می‌کند.
تنها نکته قابل توجه در نگه‌داری پتوس در فضای باز، دور نگه‌ داشتن گیاه از سرمای زمستان است؛ چون پتوس با بروز سرما در محیط، از بین خواهد رفت.
باید توجه نمود که این گیاه سمی می‌باشد؛ البته با وجود این‌که سم پتوس کشنده نیست، اما خوردن آن توسط حیوانات خانگی یا کودکان می‌تواند باعث ایجاد حالت تهوع شود، زیرا حاوی کلسیم اگزالات می‌باشد. بنابراین کسانی که حیوانات خانگی دارند، باید در هنگام انتخاب گیاه دقت کنند.

عوارض و درمان:

1. در صورتی که مشاهده کردید برگ‌های زیبای گیاه می‌ریزند و ساقه‌ها خم می‌شوند، احتمال بدهید گیاه تشنه و هوا خشک است، گیاه را فراوان آبیاری کرده و به محل خنک‌تری منتقل کنید.

2. نور کم و یا کمبود مواد غذایی می‌تواند باعث ازدیاد فاصله بین برگ‌ها شود.

3. نقاط قهوه‌ای و سیاه در مرکز یا نوک برگ معرف آسیب اشعه مستقیم آفتاب است.

4. اگر در سطح زیرین برگ‌ها لکه‌ی برجسته قهوه‌ای وجود داشت، هفته‌ای یک بار با سم حشره‌کش نفوذی گیاه را سم‌پاشی کنید تا علایم برطرف گردد.

5. در صورتی که از رشد فعال و ظهور برگ‌های جدید خبری نباشد، می‌توان حدس زد که محیط گیاه خیلی سرد است؛ اگر آن را به جای گرم‌تری منتقل کنید، مشکل بر طرف می‌شود.

6. هوای سرد هم‌چنین می‌تواند برگ‌ها را چروک‌دار و قهوه‌ای کند.

7. در اثر خاک باتلاقی و یا آبیاری با آب خیلی سرد، برگ‌های پایینی گیاه می‌ریزند و زرد می‌شوند.

8. پتوس‌ها معمولاً فاقد آفت هستند. اما ممکن است آلوده شوند و حشرات به سراغشان بیاید. در این صورت می‌توانید از حشره‌کش‌های مخصوص گیاهان آپارتمانی برای رفع مشکل استفاده کنید؛ اما یک روش ساده برای از بین بردن حشرات، شست وشوی برگ‌ها با پنبه آغشته به الکل است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *