Euphorbia-pulcherrima

نام علمی بنت قنسول Euphorbia pulcherrima و از خانواده Euphorbia می باشد، نام دیگر بنت قنسول گل کریسمس است. این گیاه در رنگ‌های قرمز، صورتی و زرد وجود دارد. این گیاه در کشور آمریکا جزو گیاهانی هست که برای آن ارزش زیادی قائل می‌باشند و حتی 12 دسامبر را روز بنت قنوسل نام‌گذاری کرده‌اند. بنت قنسول در مکزیک به‌صورت درختچه‌هایی رشد می‌کند که ارتفاع آن حدود یک متر و پهنای آن به 45 سانتی می‌رسد.

شرایط لازم و مناسب برای نگهداری از بنت قنسول:

بومی: مکزیک

دما: دما مناسب برای گیاه، بین 15 تا 25 درجه سانتی‌گراد می‌باشد. البته دمای مناسب در طول روز 19 تا 21درجه سانتی‌گراد و در طی شب 15 تا 17درجه سانتی‌گراد است. هم‌چنین دمای محل نگه‌داری این گیاه نباید به زیر 10 درجه برسد و هر مقدار که دما از 22درجه گرم‌تر شود، عمر گل‌های این گیاه نیز کمتر می‌شود.

آبیاری: به آب زیادی نیاز ندارد و بین دو آبیاری باید سطح خاک تا حدود 2 الی 3 سانتی‌متر خشک شده باشد. استفاده از آب بدون املاح توصیه می‌شود.

مه‌پاشی: برای تأمین رطوبت گیاه بهتر است یک ظرف آب در کنار آن قرار دهید و به هیچ عنوان آب را روی برگ‌های بنت قنسول نریزید.

نور: نور مناسب روزانه 2 الی 3 ساعت نور مستقیم آفتاب از پشت پرده می‌باشد. این گیاه در دوره رشد جدید خود باید مدتی را در حدود ۱۲ ساعت در تاریکی قرار گیرد برگ‌های آن رنگین شوند.

خاک: مخلوط خاک برگ و خاک جنگلی برای رشد و نمو این گیاه مناسب است. هم‌چنین می‌توان از ترکیب پیت ماس و پرلیت و یا ترکیب خاک برگ، کوکوپیت و پرلیت استفاده کرد.

کود دهی: هنگام آماده‌سازی خاک اگر به میزان یک قاشق غذاخوری کود با فرمول ۰ -۴۶ -۰ (کود سوپر فسفات) به ازا هر ۳.۵ لیتر از حجم مخلوط خاکی اضافه شود به رشد بهتر این گیاه کمک خواهد کرد. این گیاه زمانی که گل دارد نیازی به کوددهی ندارد و توصیه شده است که حدود ۶ هفته بعد از زمان گلدهی، کوددهی این گیاه آغاز شود. بعد از اتمام گلدهی و قطع ساقه گل می‌توان هر ماه کودی با فرمول ۲۰-۱۰-۲۰ (و یا دیگر کودهایی که فسفر کمتری نسبت به نیتروژن و پتاسیم دارند) به گیاه داد.

تکثیر: بنت قنسول در ماه اسفند، بهار و حتی تابستان که گل وجود ندارد توسط قلمه چوب نرم تکثیر می‌یابد.

عوارض و درمان:

1.آفات: شته، شپشک های آرد آلود، شپشک های سپردار، مگس سفید.

2.قارچ: سفیدک پودری بیماری قارچی برای بنت قنسول است.

3.لکه‌های خاکستری: کپک خاکستری لکه‌هایی خاکستری بر روی برگ‌های گیاه تولید می‌کند. هم‌چنین عدم تعادل بین عناصر پتاسیم کلسیم و منیزیم سبب ایجاد لکه‌های خاکستری می‌شود.

4-لکه‌های قهوه‌ای با مرکز زرد: لکه برگی بیماری قارچی دیگری است که بر روی برگ‌های گیاه و هم‌چنین ساقه‌های آن لکه‌هایی قهوه‌ای رنگ با مرکز زرد رنگ و زخمی‌هایی قهوه‌ای رنگ با مراکز کرم رنگ ایجاد می‌کند.

6- سوختگی اروینیا:  یک بیماری قارچی است که قلمه‌های گیاه را از بین می‌برد. این بیماری می‌تواند موجب پژمردن و از بین رفتن قلمه‌های این گیاه در طی ۲۴ ساعت شود.نکته: این گیاه اگرچه سمی نیست، اما کسانی که به لاتکس حساسیت دارند، ممکن است نسبت به آن واکنش‌های آلرژیک نشان دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *