Fittonia-min

نام علمی این گیاه چند ساله خزنده که دارای برگ‌های زینتی می‌باشد، فیتونیا است. این گیاه گرمسیری در گلخانه‌های گرم و مرطوب و مکان‌های نسبتاً تاریک، به خوبی رشد و نمو می‌نماید. گونه‌های مختلف این گیاه به دو گروه Verschaffeltii و Argyroneura تقسیم می‌شوند. در گروه Verschaffeltii رگبرگ‌ها اغلب به رنگ ارغوانی می‌باشد و در نوع دیگر، رگبرگ‌ها به رنگ سفید نقره‌ای می‌باشد که  حالتی مشبک را به برگ ارائه می‌دهد.

شرایط لازم و مناسب برای نگهداری از گیاه پیله آ:

ارتفاع: 15 تا 30 سانتی‌متر

فضای اشغالی: 15 تا 22 سانتی‌متر

دما: این گیاه می‌تواند دمای 15تا 30 درجه سانتی‌گراد را تحمل نماید؛ در صورتی که درجه حرارت ایده‌آل‌ آن 18 تا 24 درجه سانتی‌گراد می‌باشد و در دمای کمتر از 15 درجه سانتی‌گراد، روند رشد گیاه کند و یا متوقف می‌گردد. از طرفی در صورتی که دما بالاتر از 26 درجه سانتی‌گراد باشد، می‌بایست عمل غبارپاشی انجام گیرد.

آبیاری: میزان آبیاری این گیاه در زمستان هفته‌ای یکبار و در تابستان هفته‌ای دو الی سه مرتبه می‌باشد. به طور کلی بهترین زمان آبیاری هنگامی است که سطح خاک همواره مرطوب باشد و از خشک شدن آن جلوگیری شود.

رطوبت: روزهای گرم سال به شکل روزانه و فصول سرد تقریباً هفته ای دو بار برگ ها را مه پاشی کنید. با آب بدون املاح اول صبح اقدام به مه پاشی کنید تا رطوبت اضافی در طول روز خشک شده و منجر به ابتلا به بیماری قارچی نشود. اسپری آب محیط اطراف گلدان یا استفاده از زیر گلدانی حاوی آب و سنگریزه به نحوی که انتهای گلدان با آب تماس نداشته باشد کمک زیادی در تأمین رطوبت مورد نیاز گیاه می‌کند. (رطوبت 70-90 درصدی)

نور: مکانی که گیاه فیتونیا در آن نگه‌داری می‌شود، می‌بایست دور از تابش مستقیم نور خورشید و نیمه سایه باشد. هم‌چنین با به کارگیری نور فلورسنت این گیاه به خوبی رشد می‌نماید.

خاک: خاک مناسب به منظور تغذیه گیاه متشکل از خاک جنگلی (برگ‌های پوسیده شده بلوط)، خاک برگ و ماسه برای قابل نفوذ بودن خاک،می‌باشد. هم‌چنین به منظور حفظ رطوبت خاک می‌توان  مقداری کوکوپیت و پرلیت به خاک افزود.

کوددهی: به منظور تقویت و رشد بهینه گیاه می‌توانید در فصل‌های بهار و تابستان به میزان 2 گرم در یک لیتر آب، هر دو هفته یک بار از کودهای شیمیایی استفاده نمایید. علت انتخاب فصل بهار و تابستان این می‌باشد که گیاهان در فصل‌های پاییز و زمستان به خواب زمستانی فرو می‌روند و رشد خاصی ندارند و کوددهی آن باعث وارد شدن فشار زیاد به گیاه می‌شود.

عوارض و درمان:

  1. حاشیه برگ‌ها چروک خورده و پژمرده‌اند: به دلیل کمبود رطوبت کافی و خشک بودن فضای نگه‌داری گیاه برگ‌ها پژمرده و چروک می‌شوند. بنابراین می‌بایست عمل غبار پاشی انجام گیرد و یا به منظور نگه‌داشت آب در داخل خاک، اندکی سنگ ریزه به خاک آن اضافه گردد.
  2. لکه‌های سوخته روی برگ‌ها مشاهده می‌شود: به دلیل استفاده از مواد براق کننده شیمیایی ممکن است لکه‌های سوخته بر روی گیاه ایجاد گردد.
  3. برگ‌ها ریزش پیدا کرده و جوانه‌های جدید ظاهر نمی‌شوند: آبیاری نامناسب و یا کاهش بیش از حد دما علت ریزش پیدا کردن برگ‌ها می‌باشد.
  4. فاصله بین دو برگ زیاد است: عدم دریافت نور کافی و مناسب سبب ازدیاد فواصل میان برگ‌ها می‌گردد.
  5. برگ‌ها بد شکل و حشرات چسبنده‌ای روی آن‌ها مشاهده می‌شود: با استفاده از سم حشره‌کش نفوذی هر دو هفته یکبار تا رفع علائم آفت، سمپاشی ادامه یابد.
  6. برگ‌های پائینی زرد می‌شوند: زهکشی نامناسب و یا گرفتگی سوراخ‌های ته گلدان سبب گیر افتادن آی اضافی خاک، پوسیدگی ریشه و در نهایت زردی برگ‌ها می‌شود. هم‌چنین می‌توانید فواصل بین دو آبیاری را افزایش دهید تا خاک خشک گردد.
  7. ابتلا به کنه تار عنکبوتی: کنه تار عنکبوتی با مکیدن شیره گیاه را موجب زرد شدن برگ‌ها می‌شود. بنابراین در صورت مواجه با آن از سموم کنه‌کش استفاده نمایید.
  8. شپشک آرد آلود: شپشک آرد آلود از شیره گیاه تغذیه نموده و با ایجاد ماده‌ی چسبناکی به نام عسلک، سبب به وجود آمدن لکه‌های زرد، خشک شدن و ریزش برگ‌ها می‌شود. بنابراین می‌بایست برای مقابله با این آفت از سم‌پاشی استفاده نمود و یا بخش‌های دچار شده را حذف کرد.
  9. بیماری‌های قارچی:  تهویه مناسب و آبیاری منظم و جلوگیری از خیس شدن برگ از جمله اقدامات لازم به منظور مساعد نمودن شرایط نگه‌داری گیاه و جلوگیری از بیماری قارچی می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *