Gerbera-min

گل ژربرا گیاهی دائمی، گرمسیری و حساس به سرما می‌باشد که از ریشه‌های عمیق و گل‌های مجزا بر روی ساقه‌ای پرزدار تشکیل می‌شوند.گیاه ژربرا طیف‌های متنوعی از رنگ‌ها را دارا هستند و در رنگ‌های زرد، سفید، قرمز و نارنجی دیده می‌شوند. این گیاه ژربرا دارای دو نوع پا کوتاه و پا بلند می باشد که از پابلندها بیشتر به عنوان گل‌های شاخه بریده استفاده می شود. هم‌چنین مراقبت از گونه پاکوتاه ژربرا نسبت به گونه پابلند آن‌ها آسان‌تر می‌باشد، زیرا ساقه‌های گونه پاکوتاه ژربرا محکم‌تر و قوی‌تر می‌باشند. از طرفی گل‌های آن به دو صورت کم پَر و پُرپَر اصلاح شده است. در صورت فراهم نمودن دمای آب و هوای معتدل و سردسیر نبودن مکان نگه‌داری ژربرا، در همه فصول سال می‌توان شاهد شکوفه‌دهی آن بود. در صورت فراهم نمودن شرایط مساعد، سالانه می‌توان از هر بوته ۱۰ تا ۱۵ شاخه گل برداشت کرد. هم‌چنین انواع باغچه‌ای آن، در صورتی که در محل آفتابی کاشته شوند، در تمام فصل رشد می‌توانند گل‌دهی داشته باشند.

شرایط لازم و مناسب برای نگهداری از گل ژربرا:

بومی: آفریقای جنوبی

طول برگ‌ها: 15 تا 40 سانتی‌متر

قطر گل‌ها: 5 تا 12 سانتی‌متر

طول ساقه گل‌: 25 تا 60 سانتی‌متر

دما: دمای مناسب این گیاه 17 تا 25 درجه سانتی‌گراد می‌باشد. کم‌ترین دمای قابل تحمل برای گیاه ژربرا 5 درجه سانتی‌گراد می‌باشد.

آبیاری: مناسب‌ترین زمان آبیاری هنگامی است که لایه‌های رویین و سطحی خاک گیاه خشک شده باشد؛ به طور کلی آبیاری گیاه را صبح‌‌ها انجام دهید تا برگ‌های آن در طول روز دچار خشکی و کم آبی نشوند و هم‌چنین از مشکلاتی همانند پژمرده شدن و عفونت های قارچی جلوگیری کنید. برای جلوگیری از پوسیدگی ریشه گیاه، هرگز اجازه ندهید گیاه خود غرق در آب شود .

نور: تابش غیر مستقیم نور خورشید و قرارگیری آن در پشت پنجره، نور مناسب گیاه را تأمین می‌نماید. براین این گیاه نور مناسب در حدود 16 ساعت در روز می‌باشد که این میزان نور سبب افزایش فتوسنتز، ذخیره شدن کربوهیدرات و افزایش عمر گل شاخه بریده شده می‌شود؛ هم‌چنین نبوذ نور مناسب و کافی موجب رشد علفی ساقه‌ها، استحکام ناکافی آن‌ها و درنهایت خمیدگی دمگل را موجب می‌گردد.

خاک: خاکی که گل ژربرا در آن رشد می‌کند، باید غنی، سبک و دارای زهکشی مناسب باشد .
از آن جایی که ریشه این گل عمیق بوده، بنابراین خاک مورد نظر برای کاشت بمی‌بایست تا عمق 70 سانتی‌متر شخم زده شود .

کوددهی: در فصل رشد گیاه یعنی در اوایل بهار تا اواسط پاییز یک بار در ماه به منظور تقویت تغذیه و رشد گیاه از کوهای مایع استفاده نمایید.

هرس کردن: زمانی که گیاه شکوفه‌دهی می‌کند، برخی از قسمت‌های آن با گل‌های از بین رفته و برگ‌های پوسیده، رشد می‌کنند که در این صورت بهتر است، به منظور تقویت رشد گیاه این قسمت‌ها را جدا نمایید و تا از گندیدن آن و آسیب رساندن با سایر بخش‌ها جلوگیری کنید .

چیدن گل‌ها: بهتر است گل را از خود گیاه جدا نمایید زیرا بریدن ساقه آن سبب می‌شود گیاه شما سریع‌تر از بین برود. سپس بعد از جدا نمودن گل از گیاه، ساقه‌های آن را 2 الی 4 سانتی‌متر به صورت اریب ببرید و درون آب قرار دهید. به طور کلی طول ساقه‌های گل باید 40 تا 50 سانتی‌متر باشد تا از خمیده شدن آن‌ها جلوگیری شود.
کاشت گل: پس از انجام عملیات بذرگیری بهتر است در اسرع وقت بذرها کاشته شود تا بتوانند به راحتی جوانه زده و تغییر رنگی در آن‌ها صورت نگیرد؛ زیرا در غیر این صورت قوه‌ی نامیه آن‌ها تا ۱۵درصد تنزل پیدا می‌کند. تاریخ کاشت بذر این گیاه در ماه‌های تیر و مرداد می‌باشد. هم‌چنین بذر می‌بایست در خاکی سبک و شنی کشت شود. از تاریخ کاشت بذر تا جوانه زدن در درجه حرارتی بالای ۱۶ درجه‌ی سانتی‌گراد، حدود ۱۰ تا ۱۵ روز طول می‌کشد. پروسه رشد و نمو بعدی آن به کندی رخ می‌دهد و گل‌ها ۱۰ ماه بعد از کاشت بذر حاصل می‌شوند.

عوارض و درمان:

1.خشک شدن ژربرا:  در صورتی که گیاه را در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهید، امکان خشک شدن گیاه به وجود می‌آید؛ هم‌چنین می‌بایست از قرارگیری آن  در معرض هوای گرم جلوگیری کنید زیرا با وجود این شرایط گیاه شما در معرض حمله قارچ گیاهی قرار می‌گیرد. (اسپری‌های ضد قارچ برای این گونه از گیاهان تأثیرگذار نمی‌باشند.)

2. شکستن ساقه قبل از برداشت: در صورت قرارگیری گیاه در دمای بالا و در معرض تابش نور مستقیم خورشید، ساقه گل دچار پژمردگی می‌شود؛ بنابراین جلوگیری از شکسته شدن ساقه گیاه، می‌بایست رطوبت خاک را با افزایش دمای هوا، افزایش داد که برای این کار می‌بایست گیاه در اوایل صبح یا بعد از ظهر (زمانی که نور خورشید نیست)، انجام شود تا از نفوذ سریع آب به ساقه‌های پژمرده جلوگیری شود.

3.بیماری قارچی: در صورتی که تعدادی زیادی از گیاهان را در کنار یکدیگر نگه‌داری می‌کنید؛ امکان به وجود آمدن بیماری‌های قرچی در آن‌ها افزایش می‌یابد، زیرا جریان هوا نمی‌تواند به خوبی از میان آن‌ها عبور کند، بنابراین گیاهان خود با با فاصله از یکدیگر قرار دهید. از جایی که گل ژربرا مستعد پوسیدگی قارچی در قسمت طوقه و ریشه می‌باشد برای جلوگیری از آن باید از خاک‌های سبک و دارای پرلیت استفاده نمود. هم‌چنین می‌بایست از آبیاری بیش از حد این گیاه خودداری نمود.

4. پوسیدگی طوقه و ابتلا به کپک پودری: باید توجه نمود کهآبیاری بیش از حد، موجب پوسیدگی طوقه و ابتلا به کپک پودری می‌شود؛ بنابراین این گیاه نیاز به آب فراوان و زهکشی مناسب خاک دارد تا با گیر افتادن آب درون خاک ریشه‌ها دچار پوسیدگی نشود. از طرفی تنش‌های آب همانند شوری آن، موجب تسریع پیری، کاهش ماندگاری گل، کاهش قطر گل‌ها و کوتاهی دمگل‌ها می‌شود.

5. گل ها قبل از باز شدن کامل ، پژمرده می شوند :این اتفاق زمانی می‌افتد که مقادیر کربوهیدرات در گیاه به دلیل عدم دریافت نور کافی و مناسب، کاهش می‌یابد و مانع از رشد کامل گل‌ها می‌شود؛ بنابراین با فراهم آوردن شرایط نوری مناسب می‌توانید از وقوع این عارضه پیش‌گیری نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *