Impatiens

حنا گیاهی چندساله به شمار می‌آید که در چند سال اخیر وارد ایران شده و در همین سال‌ها طرفداران خیلی زیادی پیدا کرده است، این گیاه زیبا جزو گیاهانی است که تمامی طول سال می‌تواند گل داشته باشد. این گیاه به طور معمول تا ارتفاع ۱۵ تا ۶۰ سانتی‌متر رشد می‌کند و دارای برگ‌هایی با طول ۳-۱۲ سانتی‌متر و عرض ۲ تا ۵ سانتی‌متر می‌باشد. گل‌های این گیاه به رنگ‌های بنفش، صورتی، سفید و مسی می‌باشند.

شرایط لازم و مناسب برای نگهداری از گل حنا:

بومی: آفریقا

دما : حداقل دمایی قابل تحمل برای گیاه حنا ۱۶ درجه سانتی‌گراد و حداکثر دما ۲۵ درجه سانتی گراد می‌باشد؛ اما دمای مطلوب نگه‌داری آن در حدود ۱۸ تا ۲۲ درجه سانتی گراد در نظر گرفته می‌شود. افزایش دما موجب کاهش گلدهی و ریزش گل‌ها می‌گردد. دمای حدود ۲۳ درجه مناسب‌ترین دما برای این گیاه است.

آبیاری: به خاکی مرطوب و آبیاری منظم احتیاج دارد؛ اما نباید اجازه داد که خاک دائماً خیس و غرقابی باشد،  در واقع زمانی که خاک رطوبت کمی دارد زمان آبیاری می‌باشد.

مه‌پاشی: رطوبت نسبی مناسب هوا ۶۰ تا ۸۰ درصد می‌باشد. از پاشیدن آب روی بوته‌ها و گل‌ها باید خودداری شود.

نور: نیاز به محل های پر نور و روشن دارد ولی باید در فصل بهار و تابستان به دور از نور مستقیم خورشید باشد در فصل پاییز و زمستان می تواند در معرض نور خورشید قرار گیرد.

خاک: به خاکی با زهکش مناسب احتیاج دارد تا آب اضافه را در خود نگه ندارد و باعث پوسیدگی ریشه‌ها نشود. این گیاه محیط‌هایی تا حدودی اسیدی را دوست دارد بنابراین می‌توان از پیت ماس برای ترکیب بسترش استفاده نمود.

کوددهی: برای تقویتش از کود مایع بافرمول ۱۰-۱۰-۱۰هر ۳ تا ۴هفته یک بار در فصل رشد استفاده شود.

تکثیر: برای تکثیر گل حنا می‌توانید از دو روش روش قلمه گیری و کاشت بذر استفاده کنید. دمای مناسب برای کاشت بذر 18 درجه سانتی‌گراد می‌باشد. جهت جوانه زنی ، بذر ها نیاز به نور دارند، لذا باید بذرها در سطح خاک کاشت شوند. در خیلی از گلخانه ها و پرورش دهندگان این گیاه نشاء را در فصل بهار در گلدان می کارند تا در فصل تابستان گیاهی غرق در گل داشته باشند.

عوارض و درمان:

1.برگ‌های زرد و ساقه پوسیده: آبیاری بیش‌ از اندازه

2. کاهش گلدهی و ریزش برگ ها: خشکی کشیدن زیاد3.سوختگی و ریزش برگ‌ها: تابش مستقیم خورشید در روز‌های گرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *