shabboo-min

گیاهی پرگل‌، پر عطر و بهاره است. گل‌های به رنگ‌های سفید, زرد، قرمز و بنفش وجود دارند. دارای گونه‌های یکساله و چندساله است. اندازه گل این گیاه می‌تواند تا 30 سانتی‌متر رشد کند. هم‌چنین اندازه برگ‌ها حدود 3 تا 8 سانتی‌متر است و ارتفاع کل گیاه به 30 تا 45 سانتی‌متر می‌رسد. بسته به زمان و محل کاشت بذر می‌توان در هر فصلی از سال آن را به گل نشاند ولی زمان گلدهی اصلی آن اواخر اسفند تا اواسط فصل بهار است.

شرایط لازم و مناسب برای نگه‌داری از شب‌بو:

بومی: در مناطق سرد و معتدل نیمکره شمالی فراوانی دارند.

دما: دمای مناسب در محدوده 18 تا 22 درجه سانتی‌گراد می‌باشد.

آبیاری: آبیاری منظم، بین دو آبیاری سطح خاک خشک شود. به طور گلی نیاز به آب برای شب‌بو متوسط است.

نور: نیاز به نور مستقیم دارد، که میزان دریافت نور مستقیم بستگی به دمای محیط دارد. اگر در محیط گرم نور مستقیم و زیاد دریافت کند پژمرده می‌شود.

خاک: ترکیب خاک‌برگ، شن، کود پوسیده گاوی و خاک معمولی برای رشد این گیاه مناسب است. مناسب ترین میزان اسیدیته خاک برای رشد گیاه خنثی تا کمی قلیایی ونسبتاً حاصل‌خیز است.

کوددهی: استفاده از کودهای محلول حاوی فسفات آمونیم هر سه هفته یک بار به منظور تقویت گیاه توصیه می شود. هم‌چنین استفاده از بارورکننده‌های گیاهی غنی از پتاسیم و نیتروژن توصیه می‌شود.

تکثیر: تکثیر این گیاه، از طریق قلمه و کاشت بذر امکان پذیر است.

عوارض و درمان:

1.شته: این آفت با مکیدن شیره گیاه باعث ضعیف شدن بوته و خراب شدن برگ‌های آن می‌شود. برای پیش‌گیری از ابتلاء از اوایل پائیز تا موقع گل دادن، بوته‌ها را باید هر دو هفته یکبار با محلول یک تا یک و نیم درهزار مالاتیون سیانامید و یا دیازینون سم‌پاشی نمود. هم‌چنین در درمان این آفت شستشو با آب نیز مؤثر است.

2.سفیدک داخلی: ابتدا در سطح رویی برگ‌ها لکه‌های زرد مشاهده می‌شود، سپس در پشت همین لکه‌ها در سطح زیرین برگ‌ها پوشش خاکستری مایل به سفید بوجود می‌آید. این قارچ ساقه گل‌ها را نیز مورد حمله قرار می‌دهد. ساقه‌های مبتلا اغلب به شدت کج شده و رشد گل‌ها مختل می‌شود. لکه‌های زرد روی برگ‌ها سرانجام قهوه‌ای رنگ می‌شوند.
برای مبارزه بوته‌ها را درچند نوبت با قارچ‌کش زینب سم‌پاشی می‌کنند. اگر تعداد بوته‌های آلوده کم است آنها را از خاک خارج نموده و می‌سوزانند.

3.زنگ شب بو: ابتدا در سطح برگ‌ها لکه‌های مدور یا بیضی به رنگ سفید یا زرد نمایان می‌شود و بعد از مدتی در سطح زیرین برگ، اپیدرم پاره شده و اسپورهای قارچ نمایان می‌شوند. برگ‌هایی که در حال خشک شدن هستند بیش‌تر مورد حمله این قارچ قرار می‌گیرند. برای مبارزه شیمیایی به محض ظهور علائم بیماری بوته‌ها را با قارچ کش زینب به نسبت دو در هزار سم‌پاشی شوند.

4.کپک سفید پودری و یا لکه برگی قارچی: در آب و هوای مرطوب این قارچ‌ها رشد می‌کنند.

5.پوسیدگی ریشه: گیاه شب بو به پوسیدگی ریشه بسیار حساس است. بنابراین خاک آن باید دارای زهکش بسیار خوبی باشد و نباید در آبیاری آن زیاده روی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *