اسپاتی فیلوم

spot-filom-min

این گیاه به دلیل داشتن گل‌هایی به رنگ سفید که نماد پاکی و معصومیت است به گل صلح نیز معروف است. این گیاه یک گیاه آپارتمانی همیشه گل‌دار است. یک ویژگی از متمایز کننده این گل قابلیت تصفیه کنندگی و قیمت مناسب آن است. اسپاتی فیلوم دارای 40 گونه مختلف گیاهی است. اسپاتی فیلوم دارای برگ‌های همیشه سبز، نوک تیز و براق است. اسپاتی فیلوم از جمله گیاهان سمی برای حیوانات و انسان‌هاست و اگر قسمتی از آن خورده شود و یا شیره‌ی آن با دست تماس داشته باشد، ممکن است سبب حساسیت شود. رشد این گیاه بین ۲۰ سانتی‌متر تا ۱٫۸ متر می‌باشد.

شرایط لازم و مناسب برای نگه‌داری از گیاه اسپاتی فیلوم:

بومی: مناطق گرمسیری آمریکا و جنوب شرقی آسیا.

دما: اسپاتی فیلوم آب و هوای گرم را می‌پسندد و به هوای سرد حساس است. و نباید در دماهای کمتر از 13 درجه سانتی‌گراد قرار گیرد.

آبیاری: آبیاری اسپاتی فیلوم بسیار ساده است و در واقع خودش زمان دقیق آبیاری را نشان می‌دهد. برگ‌های این گیاه به محض احساس تشنگی به سمت پایین خم می‌شوند و با این کار نشان می‌دهند که زمان آبیاریست. بعد از آبیاری برگ‌ها دوباره سرحال شده و به حالت طبیعی خود برمی‌گردند. هم‌چنین علاوه بر حالت برگ‌ها، باید داده شود رویه‌ی خاک خشک شده باشد و سپس آبیاری را انجام گیرد.

مه‌پاشی: برای ایجاد رطئبت مناسب روزانه مه‌پاشی شود.

نور: نیاز نوری این گیاه کم است. نور غیر مستقیم و نیم‌سایه برای اسپاتی فیلوم خوب است. اسپاتی در محیط خیلی تاریک قرار نگیرد زیرا باعث بی حالی برگ‌های گیاه خواهد شد.

خاک: مخلوط خاک برگ همراه با مقداری پیت ماس برای این گیاه مناسب است.

کوددهی: کود کامل حاوی منیزیم و آهن مناسب برای این گیاه است. هم‌چنین در فصل بهار و تابستان گه فصل رشد گیاه است کوددهی صورت گیرد.

تکثیر: به دو روش بذر و تقسیم بوته.

عوارض و درمان:

1.پژمرده و بیحال شدن: آبیاری بیش از اندازه و زهکشی ضعیف می‌تواند دلیل این امر باشد. در واقع وقتی آب اضافی گلدان خارج نشود گیاه بیحال شده و برگ‌های پایینی زرد رنگ می‌شوند.

2.قهوه‌ای شدن برگ‌ها: عدم رطوبت کافی، آبیاری بیش از اندازه و نور مستقیم خورشید از عوامل سوختگی و قهوه‌ای شدن برگ‌های اسپاتی فیلوم می‌باشند. چنانچه برگ های گیاه شما دارای لکه‌های قهوه ای است و به سمت بالا لوله شده اند نشان‌دهنده کوددهی زیاد می‌باشد.

3.برگ‌های چروک و خشک: زمانی که رطوبت محیط اسپاتی فیلوم کم باشد برگ‌های گیاه شروع به چروک و خشک شدن می‌کند. بهترین کار این است که گیاه را هر روز دو مرتبه با اسپری آب مرطوب کنید.

4.گل ندادن اسپاتی فیلوم: اگر نور کافی به گیاه شما نرسد و به خوبی تغذیه نشود ممکن است تمایلی به گل دادن نداشته باشد.

5.سیاه شدن برگ‌ها: اگر برگ‌های اسپاتی فیلومدر حال سیاه شدن بود نشان دهنده یخ‌زدگی گیاه می‌باشد. بهتر است گیاه به مکانی گرم‌تر منتقل شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *