Petunia-min

گل اطلسی در دو نوع یکساله و دائمی دسته‌بندی می‌شود. گل‌های گیاه اطلسی همانند شیپور و دارای  رشد نسبتاً سریعی می‌باشند. هم‌چنین ساقه‌های آن کرک‌دار و مخملی می‌باشد. زمان گل‌دهی این گیاه از اواخر بهار آغاز می‌گردد و تا پاییز سال بعد ادامه داشته است. هم‌چنین گل اطلسی در رنگ‌های بسیار متنوعی از قبیل سفید، قرمز، بنفش، صورتی، زرد، آبی و اغلب به صورت ترکیبی از دو رنگ ظاهر می‌گردند. برخی از گونه‌های گل اطلسی دارای عطر بسیار ملایمی می‌باشند که در شب هنگام بیشتر احساس می‌شود.

شرایط لازم و مناسب برای نگهداری از گل اطلسی:

بومی: آمریکای جنوبی

دما: دمای مناسب نگه‌داری گل اطلسی 15 تا 30 درجه‌ سانتی‌گراد می‌باشد؛ با توجه به این که این گیاه تقریباً در برابر خشکی مقاوم می‌باشد، اما می‌بایست با افزایش بیش از حد دما، به آبیاری گل و عدم خشک شدن سطح خاک (از دست دادن رطوبت لایه‌های زیرین) توجه نمایید.

آبیاری: بهترین زمان آبیاری گل اطلسی هنگامی است که سطح خاک آن رطوبت خود را از دست داده باشد. هم‌چنین می‌بایست توجه نمود که خشکی سطح خاک به لایه‌های زیرین آن نفوذ نکند، زیرا امکان ریزش گل‌ها و کاهش عمر گیاه به وجود می‌آید.

مه‌پاشی: در صورتی که گیاهی که از آن نگه‌داری می‌کنید از نوع دائمی گل اطلسی می‌باشد، در تابستان که دما افزایش یافته است، در زمانی که گیاه تحت تابش نور خورشید نیست، عمل غبار پاشی را انجام دهید تا رطوبت کافی رو بهش برسونید. در در صورتی که گیاهی که از آن نگه‌داری می‌کنید از نوع یکساله گل اطلسی می‌باشد، نیازی به غبارپاشی نیست زیرا می‌بایست حتماً گیاه را پشت پنجره و در جایی که در معرض نور مستقیم خورشید نیست نگه‌داری کنید.

نور:  اطلسی روزانه به 5 ساعت تابش مستقیم خورشید نیاز داشته است. در صورتی که گیاه نور کافی را دریافت ننماید، سبب رشد بیش از حد (علفی) ساقه‌ها و بی‌رنگ شدن گل‌ها می‌شود.

خاک: خاک مناسب گل اطلسی مخلوطی از خاک برگ، کود پوسیده گاوی و پیت موس می‌باشد. زهکشی مناسب خاک و باقی نماندن آب در آن به مدت طولانی از جمله نکات مهمی می‌باشد که می‌بایست به آن توجه نمود.

کوددهی: به منظور بهبود تغذیه گیاه می‌بایست، در زمان رشد گیاه یک بار در ماه گیاه را کوددهی نمایید. این کار سبب افزایش میزان گل‌دهی و ثبات رنگ گل‌ها می‌شود.

تکثیر:  از جمله رایج‌ترین روش تکثیر این گیاه، کاشت بذر آن می‌باشد. بذرها در طی 5 تا 15 روز در دمای 20 تا 25 درجه سانتی‌گراد و با دریافت نور مناسب جوانه می‌زنند و در حدود ۶ هفته بعد این گیاهان را می توان به بستر اصلی کاشت منتقل نمود. بذرهای گل اطلسی بسیار ریز هستند بنابراین می‌توانید از وسیله‌ای همانند نمک‌پاش برای پاشیدن بذرها بر روی سطح بستر کاشت استفاده نمایید.

خاک مناسب در مرحله کاشت بذر مخلوطی از پیت ماس، شن درشت و پرلایت می‌باشد. هم‌چنین توجه کنید که قبل از قراردادن بذرها بر روی سطح بستر کاشت، ابتدا با غبارپاشی سطح را مرطوب نمایید. هم‌چنین آبیاری را در این مرحله توسط اسپری آب انجام دهید و اجازه ندهید که بستر کاشت خشک گردد. آبی که برای غبار پاشی و آبیاری استفاده می‌کنید بهتر است ولرم باشد. از قرارگیری آن در معرض تابش اشعه مستقیم خورشید جلوگیری نمایید.

یکی دیگر از روش‌های تکثیر این گیاه قلمه می‌باشد؛ در این صورت گلدانی که گل اطلسی در آن قرار داشته است را برگردانید و با زدن چند ضربه به کف گلدان، آن را به کف دستانتان منتقل نمایید. در صورتی که ریشه‌ها به داخل یکدیگر پیچیده شده است، ابا نمناک کردن آن‌ها، ریشه‌ها را جدا کنید. اندکی ریشه‌ها را کوتاه کنید تا گیاه رشد بهتری را داشته باشد. در نهایت گیاه را چند قسمت کنید و در گلدان‌های مورد نظر خود بکارید.

عوارض و درمان:

آسیب‌دیدگی در برابر وزش باد و باران: با توجه به این کهاین گیاه در برابر باد و باران آسیب‌پذیر می‌باشد، بنابراین بهتر است در گلدان نگهداری شود؛ اما در صورت نگهداری مناسب آن می‌توانید گل اطلسی را در فضای آزاد بکارید.

کوددهی بیش از حد: باید توجه داشت که کوددهی بیش از حد و یا استفاده از کودهای بسیار قوی به منظور بهبود تغذیه گیاه سبب رشد علفی و بیش از حد ساقه‌های گیاه و یا کاهش میزان گل‌دهی می‌شود.

زرد شدن برگ‌های گیاه: کمبود آهن در تغذیه گیاه از جمله عواملی است که سبب زرد شدن برگ‌ها می‌گردد

کپک خاکستری: از جمله بیماری‌های قارچی این گیاه می‌توان به کپک خاکستری اشاره نمود که در اثر آن لکه‌هایی قهوه‌ای رنگ بر روی برگ گل و ساقه‌های آن ایجاد می‌گردد. هم‌چنین این  قارچ‌ها می‌توانند موجب پوسیدگی و آبدار شدن ریشه گیاه شوند که در اثر آن گیاه پژمرده و برگ‌ها کم‌رنگ به نظر می‌آیند.

آفت شته و لارو: این آفات عموماً از برگ گیاه تغذیه می‌کنند و سبب ایجاد سوراخ‌هایی بر روی برگ‌ها می‌شوند.رشد علفی گیاه: در صورتی که احساس کردید گیاه رشد علفی داشته وبیش از حد دراز شده است، با هرس کردن باعث رشد جانبی آن شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *