برگ بیدی(زبرینا)

Wandering-Jew-min

نام دیگر گیاه برگ بیدی ، زبرینا می‌باشد. بر روی برگ‎‌های نوک تیز این گیاه، دو رگه از رنگ‌های متفاوت قابل مشاهده می‌باشد، این دو رگه اغلب به رنگ سبز، بنفش، سفید و کرم هستند.

شرایط لازم و مناسب برای نگهداری از گیاه برگ بیدی:

بومی: آرژانتین – جنوب کانادا

دما: این گیاه برای رشد خود نیاز به دمای 30 درجه سانتی‌گرادداشته است. هم‌چنین در دمای زیر 10 درجه سانتی‌گراد رو به نابودی خواهد رفت.

آبیاری: خاک این گیاه می‌بایست همواره مرطوب نگه داشته شود. بنابراین میزان آبیاری آن در تابستان 2 تا 3 بار در هفته و در زمستان که دمای هوا کاهش می یابد، یک بار در هفته می‌باشد. به طور کلی خاک می‌بایست رطوبت 50 تا 70 درصدی داشته باشد و سطح خاک بین دو آبیاری کاملاً خشک گردد.

نور: نور غیرمستقیم خورشید- مکان نیمه سایه

خاک: خاک مناسب گیاه برگ بیدی، مخلوطی از خاک باغچه، ماسه و خاک برگ است.

کود: كود مورد نیاز این گیاه را می‌توان در زمان رشد گیاه که از فروردین تا مهرماه می‌باشد، به میزان 3 گرم در لیتر، هر دو هفته یكبار در اختیار گیاه قرار داد.

عوارض و درمان:

نرم و شل شدن برگ‌ها: کاهش بیش از حد دما سبب یخ زدگی گیاه، آبکی و نرم شدن برگ‌ها می‌شود. هم‌چنین ممکن است برگ‌های گیاه رنگ خود را از دست بدهند و کم‌رنگ به نظر برسند.

ضخیم و روشن شدن رنگ برگ‌ها: برگ‌های این گیاه در اثر تغذیه مصنوعی بیش از اندازه، ضخیم و به رنگ سبز روشن در می‌آیند. بنابراین برای مقابله با این مشکل می‌بایست تغذیه را متوقف كنید تا رنگ ابلق برگ ها به حالت اولیه خود باز گردد.

لكه‌های سوخته قهوه‌ای روی برگ‌ها: در اثر استفاده از مواد براق كننده شیمیایی ایجاد می‌شود.

 اگر نوک برگ‌ها به طرف بالا برگشت و سپس سقوط كرد: علت این مشکل گرم و خشک بودم  هوای محیط می‌باشد. گلدان را به محل خنک‌تری انتقال دهید و سطح برگ‌ها را غبار پاشی نمایید.

ساقه‌ها نزدیک به سطح خاک می‌پوسند: توجه داشته باشید که سطح خاک گلدان بین دو آبیاری خشک گردد و سپس عمل آبیاری انجام گیرد.در صورتی كه برگ‌ها بد شكل و چسبناک شدند و یا حشرات سبز رنگ اطراف گیاه دیده شد: بهتر است هر دو هفته یكبار با یک حشره‌كش نفوذی سم‌پاشی صورت گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *