zamofelia-min

این گیاه از برگ‌های پهن و براقی برخوردار است و دارای ساقه‌ای ضخیم است و معمولاً به صورت عمودی رشد می‎کند اما در برخی موارد ممکن است ساقه این گیاه با قوس اندکی همراه باشد. برّاق بودن و ترتیب منظم قرارگیری برگ‌ها، سبب می‌شود که خیلی از مردم، آن را با گیاه مصنوعی اشتباه بگیرند. این گیاه متناسب با مد روز است و می‌ توان از آن برای تزئین محیط خانه و یا محل کار استفاده کرد . مهم‌ترین نقطه ضعف این گیاه این است که از رشد آرام و کندی برخوردار است، به طوری که ممکن است تا مدت طولانی هیچ رشدی در آن مشاهده نشود و در مقابل نقطه قوت آن این است که به راحتی قابل تکثیر می‌باشد. این کیاه حداکثر تا 1 متر رشد می‌کند.

شرایط لازم و مناسب برای نگه‌داری از زانفولیا:

بومی: شرق آفریقا

دما: بازه دمایی 15 تا 23 درجه سانتی‌گراد برای پرورش این گیاه مناسب است اما در شرایط گرم تر از رشد سریع‌تری برخوردار خواهد بود اما باید دقت کنید که این گیاه را در دمای کمتر از 7 درجه سانتی‌گراد نگهداری نکنید .

آبیاری: زامیفولیا را در تابستان، حدود ۷ تا ۱۰ روز یکبار و در زمستان ۱۰ تا ۱۵ روز یکبار به آبیاری نیاز دارد. علاوه بر آن اجازه دهید خاک آن به طور کامل خشک شود. البته این گیاه در مناطق گرم تر و پر نور تر به آبیاری بیشتری نیازمند است. اما به طور کلی گیاه مقاومی در برابر کم‌آبی است.

مه‌پاشی: رطوبت متوسط، برای این گیاه مناسب است اما گرم شدن خانه، باعث کاهش رطوبت خواهد شد.
پس در این شرایط، میزان رطوبت را افزایش داده شود.

نور: این گیاه نیازمند نور غیر مستقیم آفتاب است و می ‌توان گیاه را در هنگام صبح در مقابل نور خورشید قرار داد اما ظهر هنگام آن را از مقابل پنجره دور کنید تا نور شدید آفتاب به گیاه آسیب نرساند .گیاه زامیفولیا هم‌چنین در زیر نور چراغ‌های فلورسنت نیز رشد خواهد کرد.

خاک: مخلوط خاک کاکتوس، بهترین خاک برای زامیفولیا است. بهتر است به این خاک، مقداری پرلیت یا ماسه اضافه شود تا تخلیه را افزایش دهد.

کوددهی: این گیاه به کود زیادی احتیاج ندارد و از آن جایی که از رشد آرامی برخوردار است ، می‎ توانید برای به حداکثر رساندن رشد آن ، ماهی یک بار از کود های مایع رقیق شده استفاده کنید .

عوارض و درمان:

1.شته: سبب مشاهده لکه‌های زرد رنگ روی برگ‌ها می‌شود. البته مشاهده یک لکه دلیل بر حضور شته نیست. پس از مشاهده شته برگ‌ها را با آب و صابون اسپری کنید و یا در صورت لزوم برگ آسیب دیده را قطع کنیدو

2.گیاه زاموفیلیا دچار آفت و یا بیماری خاص نمی‌شود. البته آفات شایعی همانند کنه‌های تارعنکبوتی، شپشک‌ها و کنه‌ها اگر در محیط وجود داشته باشند و سایر گیاهان را آلوده کنند ممکن است که به سراغ این گیاه نیز بیایند.

3.از بیماری‌های قارچی می‌توان به سفیدک پودری، زنگ و یا لکه برگی قارچی و هم‌چنین باکتریایی ایجاد کرد که رایج نیستند اما شرایط محیطی نامناسب می‌تواند شیوع آن‌ها را گاهی تحریک کند.

نکته: زامیفولیا در شرایط مناسب یا محیط باز، گل‌های زرد و سفید کوچکی می‌دهد که زیبایی آن را بیش‌تر می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *